Najlepsze Seriale Historyczne o Średniowieczu - Top 10 Lista 2023

Najlepsze Seriale Historyczne o Średniowieczu - Top 10 Lista 2023
Autor Julia Rutkowska
Julia Rutkowska26 października 2023 | 8 min

Seriale Średniowiecze to fascynujący gatunek, który pozwala przenieść się w odległe czasy i poznać realia tamtych epok. W ostatnich latach powstało wiele świetnych seriali historycznych osadzonych w realiach średniowiecza - zarówno fantasy, jak i seriale obyczajowe czy produkcje ukazujące wielkie bitwy i konflikty. W tym artykule przedstawiamy subiektywny ranking najlepszych seriali o średniowieczu, które koniecznie trzeba obejrzeć.

Kluczowe wnioski:
  • Gra o Tron to jeden z najlepiej ocenianych seriali fantasy osadzonych w średniowieczu.
  • Wikingowie przedstawiają barbarzyńskie plemiona, ich podboje i walki o władzę.
  • Czarny rycerz opowiada historię rycerza, który walczył u boku Joanny d’Arc.
  • Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy to wysokobudżetowa superprodukcja osadzona w świecie Tolkiena.
  • Bridgertonowie to bardzo popularny serial obyczajowy osadzony w angielskiej regencji.

Najlepiej oceniane seriale historyczne

Wśród najlepiej ocenianych seriali historycznych osadzonych w realiach średniowiecza zdecydowanie wyróżnia się Gra o Tron. To przełomowa superprodukcja HBO na podstawie sagi Pieśń Lodu i Ognia George'a R.R. Martina. Serial zebrał mnóstwo nagród i nominacji, a widzowie docenili rozbudowaną fabułę osadzoną w fantastycznym świecie, intrygi, walki o władzę oraz świetne aktorstwo.

Kolejnym hitem jest brytyjski serial Wikingowie przedstawiający podboje normańskich wojowników. Widzimy walki plemion, polityczne rozgrywki oraz próby podbicia Anglii i Francji. Świetne oddanie realiów epoki, wciągająca fabuła i wyraziste postacie sprawiają, że serial zebrał bardzo dobre recenzje.

Równie wysokie noty ma francuski Czarny rycerz nakręcony z rozmachem i dbałością o historyczne detale. Opowiada on o tytułowym rycerzu Gilles'u, który walczył u boku Joanny d’Arc. Produkcja pozwala wczuć się w mroczny świat średniowiecznych bitew.

Inne wyjątkowe seriale historyczne

Do seriali historycznych z najwyższymi ocenami należy zaliczyć również brytyjską superprodukcję Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. To prequel doskonałej trylogii filmowej Petera Jacksona, osadzony w fantastycznym świecie stworzonym przez Tolkiena. Fani chwalą rozmach, efekty specjalne i wierność klimatowi sagi.

Najpopularniejsze seriale o średniowieczu

Jeśli chodzi o popularność, to zdecydowanym liderem jest Gra o Tron. Ten serial fantasy zebrał rzesze fanów na całym świecie, bijąc rekordy oglądalności. Kultowy status zdobyła również Wiedźmin na podstawie polskich książek Andrzeja Sapkowskiego. W serialu Netfliksa śledzimy przygody Geralta z Rivii w mrocznym świecie pełnym potworów.

Ogromną popularnością cieszy się też brytyjski serial kostiumowy Bridgertonowie, który pokazuje perypetie arystokratycznych rodzin w angielskiej regencji. Legginsy, intrygi i romanse przyciągnęły rzesze widzów na całym świecie. To zdecydowanie jedna z najchętniej oglądanych produkcji osadzonych w dawnym świecie.

Czytaj więcej: Horror o nawiedzonym domu | Co oglądać i jak się bać

Seriale o rycerzach i zamkach

Fani średniowiecza z pewnością pokochają seriale, które wprowadzają w świat rycerskich turniejów, zamków i bitew. Znakomitym przykładem jest tutaj Czarny rycerz, gdzie poznajemy losy tytułowego wojownika walczącego u boku Joanny d’Arc. Mnóstwo scen batalistycznych i oddanie klimatu epoki.

Świetnie wypada również brytyjski serial Knightfall opowiadający o zakonie Templariuszy. Jest tu wszystko, co kochają fani gatunku - intrygi w łonie zakonu, poszukiwanie legendarnych artefaktów i widowiskowe sceny pojedynków. Z pewnością warto obejrzeć!

Inne interesujące seriale z rycerzami

Wikingowie również zawierają sporo wątków rycerskich i bitew, choć akcja osadzona jest wśród plemion wikingów. Z kolei w Grze o Tron mamy mnóstwo pojedynków, oblężeń zamków i wojen domowych z udziałem rycerzy.

Wciągające seriale o intrygach i polityce

Najlepsze Seriale Historyczne o Średniowieczu - Top 10 Lista 2023

Fani gier politycznych powinni sięgnąć przede wszystkim po Grę o Tron. To pozycja obowiązkowa ze względu na mnóstwo intryg, knowań i walk o władzę pomiędzy rodami walczącymi o Żelazny Tron. Podobny klimat panuje w Wikingach, gdzie śledzimy polityczne rozgrywki w obozach wikingów.

Jeśli chodzi o seriale osadzone w realiach historycznych, to świetnym wyborem będzie Medici. Przenosi on w realia Renesansu we Florencji i ukazuje polityczne ambicje słynnej rodziny bankierów. Mnóstwo dramatycznych zwrotów akcji i wciągających intryg gwarantowanych!

Inne interesujące seriale o polityce

Fani gier o tron z pewnością pokochają też Władcę Pierścieni: Pierścienie Władzy, gdzie również nie brakuje polityki i intryg. Z kolei Hiszpańska księżniczka przedstawia dwór hiszpański czasów inkwizycji - również polecana pozycja dla miłośników gier politycznych.

Opowieści o władcach i królach

Jednym z ciekawszych seriali ukazujących losy władców jest Medici opowiadający o słynnej florenckiej rodzinie bankierów, która z czasem sięgnęła po realną władzę. Poznajemy burzliwe koleje losu Cosima Medyceusza.

Z kolei brytyjski serial Wspaniałe stulecie przedstawia panowanie sułtana Sulejmana Wspaniałego, jednego z najpotężniejszych władców w historii imperium osmańskiego. Jest tu wszystko, co kochają fani gatunku - polityka, intrygi dworskie i wojny.

Nie można też zapomnieć o Grze o Tron, gdzie śledzimy losy wielu pretendentów do Żelaznego Tronu. Każdy z nich to barwna i charyzmatyczna postać.

Seriale przedstawiające życie chłopstwa

Czarne chmury to ciekawy serial kostiumowy osadzony w XVII-wiecznej Anglii. Ukazuje on trudne położenie chłopstwa, ucisk ze strony możnowładców oraz nędzę panującą na wsi. Serial oddaje klimat epoki i pozwala lepiej zrozumieć położenie najuboższych warstw społecznych.

Z kolei w Wikingach również zobaczymy wątki z życia zwykłych ludzi - jak wyglądała egzystencja w wioskach wikingów, z czym się zmagali na co dzień itd. Ciekawe spojrzenie na średniowieczną Skandynawię oczami prostych ludzi.

Emocjonujące seriale fantasy osadzone w średniowieczu

Fani fantasy koniecznie powinni sięgnąć po Grę o Tron - to pozycja obowiązkowa z uwagi na epicką skalę historii osadzonej w fantastycznym świecie. Podobnie świetnie wypada Wiedźmin, serial Netfliksa bazujący na popularnych książkach. Jest tu mnóstwo fantastycznych stworzeń, magii i wciągających przygód głównego bohatera.

Równie emocjonująco prezentuje się Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - prequel kultowej trylogii filmowej osadzony w mrocznym świecie wykreowanym przez Tolkiena. Z pewnością spełni oczekiwania fanów gatunku fantasy.

Produkcje ukazujące wojny oraz bitwy

Jeśli chcecie zobaczyć seriale z efektownymi scenami bitew i oblężeń, to świetnym wyborem będzie Czarny rycerz. Szczegółowo ukazuje on krwawe wojny religijne we Francji z XV wieku. Mnóstwo scen batalistycznych i klimat średniowiecznych bitew oddany z dbałością o detale.

Równie widowiskowo prezentują się starcia w Wikingach. Walki Normanów z Sasami czy podboje nowych ziem przedstawione są niezwykle efektownie. Nie brakuje też krwawych bitew w Grze o Tron.

Wysokobudżetowe superprodukcje

Do najdroższych seriali historycznych zaliczyć trzeba przede wszystkim Grę o Tron. Budżet pojedynczego sezonu sięgał nawet 100 mln dolarów! Efekty widać na ekranie - rozbudowane scenografie, ogromne obsady, efektowne smoki czy sceny bitew. To zdecydowanie superprodukcja na miarę kinową.

Ogromne pieniądze włożono również w serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. Pilot kosztował 465 mln dolarów! Twórcy odtworzyli fantastyczny świat Tolkiena z niezwykłą dbałością o detale. Efekty są oszałamiające.

Seriale obyczajowe osadzone w realiach epoki

Jeśli szukacie produkcji skupiającej się bardziej na obyczaju i życiu postaci, to koniecznie sprawdźcie Bridgertonów. Ten przebój Netfliksa opowiada o perypetiach arystokratycznych rodzin w angielskiej regencji. Mnóstwo dramatycznych zwrotów akcji, romansów i intryg.

Bardzo ciekawie rysuje się też Pani z przepowiedni, serial o znachorce oskarżonej o czary w siedemnastowiecznej Anglii. Poznajemy klimat epoki, obyczaje i przesądy panujące na wsi. Bardzo dobra produkcja kostiumowa z wątkami obyczajowymi.

Na uwagę zasługuje również Hiszpańska księżniczka, serial ukazujący dwór hiszpański czasów inkwizycji. Przedstawia on burzliwe losy Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII.

Podsumowanie

Seriale o średniowieczu to fascynujący gatunek, który pozwala przenieść się w odległe czasy i poznać realia epok sprzed setek lat. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele świetnych seriali historycznych osadzonych w realiach średniowiecza, zarówno tych bazujących na faktach historycznych, jak i produkcji fantasy odwołujących się do mitów i legend.

W rankingu najlepszych seriali o średniowieczu znalazły się zarówno wysokobudżetowe superprodukcje pokroju Gry o Tron, jak i mniej znane tytuły takie jak Czarny rycerz czy Knightfall. Z pewnością jest w czym wybierać i każdy fan gatunku znajdzie coś dla siebie - od opowieści skupionych na intrygach i polityce, przez dynamiczne seriale akcji po wciągające historie obyczajowe.

Mamy nadzieję, że nasz ranking najlepszych seriali historycznych osadzonych w realiach średniowiecza pomoże Wam wybrać produkcje warte obejrzenia. To fascynująca podróż w czasie do odległych epok, która pozwoli lepiej zrozumieć tamte czasy i wczuć się w ówczesne realia. Zapraszamy do lektury i życzymy emocjonujących seansów!

Jeśli macie swoje typy świetnych seriali o średniowieczu, których zabrakło w zestawieniu, koniecznie dajcie znać w komentarzach. Chętnie poznamy Wasze propozycje i poszerzymy swoją listę pozycji wartych obejrzenia. Dzięki temu jeszcze lepiej poznamy ten niezwykle ciekawy gatunek filmowy.

Najczęstsze pytania

Do najlepiej ocenianych seriali osadzonych w realiach średniowiecza zaliczyć można między innymi Grę o Tron, Wikingów, Czarnego rycerza czy Władcę Pierścieni: Pierścienie Władzy. Wszystkie te produkcje zebrały mnóstwo pozytywnych recenzji i są uznawane za klasyki gatunku.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się Gra o Tron, epicka superprodukcja HBO na podstawie sagi George'a R.R. Martina. Serial zebrał rzesze fanów na całym świecie i regularnie bił rekordy oglądalności.

Fani rycerzy, oblężeń i średniowiecznych bitew koniecznie powinni obejrzeć takie seriale jak Czarny rycerz, Knightfall czy Wikingowie. Wszystkie te produkcje serwują nam mnóstwo scen batalistycznych i świetnie oddają klimat epoki.

Jeśli szukacie seriali pełnych politycznych intryg, to obowiązkowo musicie nadrobić Grę o Tron i Wikingów. Świetnie wypada również Medici, który przenosi nas w realia gier politycznych we Florencji epoki renesansu.

Fani fantasy koniecznie powinni sięgnąć po takie pozycje jak Gra o Tron, Wiedźmin czy Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. To emocjonujące seriale osadzone w fantastycznych światach, pełne magii i niezwykłych stworzeń.

5 Podobnych Artykułów

  1. Przyjaciele Quiz - Zdobądź 20/20 w tym emocjonującym quinze o Przyjaciołach
  2. Rick i Morty: Który z sezonów tego szalonego serialu jest najlepszy?
  3. Gra o Tron, sezon 5: Oto co wydarzyło się w pierwszym odcinku!
  4. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
  5. Kim prywatnie jest Michał Żurawski? Oto żona, dzieci oraz pasje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Julia Rutkowska
Julia Rutkowska

Jestem doświadczoną dziennikarką filmową, miłośniczką ambitnego kina autorskiego. W recenzjach doceniam przede wszystkim wartości artystyczne filmu - reżyserię, zdjęcia, grę aktorów. Analizuję dzieła wnikliwie, ale bez zbędnego zadęcia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły