Najlepsze Seriale Historyczne o Średniowieczu - Top 10 Lista 2023

Najlepsze Seriale Historyczne o Średniowieczu - Top 10 Lista 2023
Autor Julia Rutkowska
Julia Rutkowska26.10.2023 | 8 min.

Seriale Średniowiecze to fascynujący gatunek, który pozwala przenieść się w odległe czasy i poznać realia tamtych epok. W ostatnich latach powstało wiele świetnych seriali historycznych osadzonych w realiach średniowiecza - zarówno fantasy, jak i seriale obyczajowe czy produkcje ukazujące wielkie bitwy i konflikty. W tym artykule przedstawiamy subiektywny ranking najlepszych seriali o średniowieczu, które koniecznie trzeba obejrzeć.

Kluczowe wnioski:
  • Gra o Tron to jeden z najlepiej ocenianych seriali fantasy osadzonych w średniowieczu.
  • Wikingowie przedstawiają barbarzyńskie plemiona, ich podboje i walki o władzę.
  • Czarny rycerz opowiada historię rycerza, który walczył u boku Joanny d’Arc.
  • Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy to wysokobudżetowa superprodukcja osadzona w świecie Tolkiena.
  • Bridgertonowie to bardzo popularny serial obyczajowy osadzony w angielskiej regencji.

Najlepiej oceniane seriale historyczne

Wśród najlepiej ocenianych seriali historycznych osadzonych w realiach średniowiecza zdecydowanie wyróżnia się Gra o Tron. To przełomowa superprodukcja HBO na podstawie sagi Pieśń Lodu i Ognia George'a R.R. Martina. Serial zebrał mnóstwo nagród i nominacji, a widzowie docenili rozbudowaną fabułę osadzoną w fantastycznym świecie, intrygi, walki o władzę oraz świetne aktorstwo.

Kolejnym hitem jest brytyjski serial Wikingowie przedstawiający podboje normańskich wojowników. Widzimy walki plemion, polityczne rozgrywki oraz próby podbicia Anglii i Francji. Świetne oddanie realiów epoki, wciągająca fabuła i wyraziste postacie sprawiają, że serial zebrał bardzo dobre recenzje.

Równie wysokie noty ma francuski Czarny rycerz nakręcony z rozmachem i dbałością o historyczne detale. Opowiada on o tytułowym rycerzu Gilles'u, który walczył u boku Joanny d’Arc. Produkcja pozwala wczuć się w mroczny świat średniowiecznych bitew.

Inne wyjątkowe seriale historyczne

Do seriali historycznych z najwyższymi ocenami należy zaliczyć również brytyjską superprodukcję Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. To prequel doskonałej trylogii filmowej Petera Jacksona, osadzony w fantastycznym świecie stworzonym przez Tolkiena. Fani chwalą rozmach, efekty specjalne i wierność klimatowi sagi.

Najpopularniejsze seriale o średniowieczu

Jeśli chodzi o popularność, to zdecydowanym liderem jest Gra o Tron. Ten serial fantasy zebrał rzesze fanów na całym świecie, bijąc rekordy oglądalności. Kultowy status zdobyła również Wiedźmin na podstawie polskich książek Andrzeja Sapkowskiego. W serialu Netfliksa śledzimy przygody Geralta z Rivii w mrocznym świecie pełnym potworów.

Ogromną popularnością cieszy się też brytyjski serial kostiumowy Bridgertonowie, który pokazuje perypetie arystokratycznych rodzin w angielskiej regencji. Legginsy, intrygi i romanse przyciągnęły rzesze widzów na całym świecie. To zdecydowanie jedna z najchętniej oglądanych produkcji osadzonych w dawnym świecie.

Czytaj więcej: Horror o nawiedzonym domu | Co oglądać i jak się bać

Seriale o rycerzach i zamkach

Fani średniowiecza z pewnością pokochają seriale, które wprowadzają w świat rycerskich turniejów, zamków i bitew. Znakomitym przykładem jest tutaj Czarny rycerz, gdzie poznajemy losy tytułowego wojownika walczącego u boku Joanny d’Arc. Mnóstwo scen batalistycznych i oddanie klimatu epoki.

Świetnie wypada również brytyjski serial Knightfall opowiadający o zakonie Templariuszy. Jest tu wszystko, co kochają fani gatunku - intrygi w łonie zakonu, poszukiwanie legendarnych artefaktów i widowiskowe sceny pojedynków. Z pewnością warto obejrzeć!

Inne interesujące seriale z rycerzami

Wikingowie również zawierają sporo wątków rycerskich i bitew, choć akcja osadzona jest wśród plemion wikingów. Z kolei w Grze o Tron mamy mnóstwo pojedynków, oblężeń zamków i wojen domowych z udziałem rycerzy.

Wciągające seriale o intrygach i polityce

Najlepsze Seriale Historyczne o Średniowieczu - Top 10 Lista 2023

Fani gier politycznych powinni sięgnąć przede wszystkim po Grę o Tron. To pozycja obowiązkowa ze względu na mnóstwo intryg, knowań i walk o władzę pomiędzy rodami walczącymi o Żelazny Tron. Podobny klimat panuje w Wikingach, gdzie śledzimy polityczne rozgrywki w obozach wikingów.

Jeśli chodzi o seriale osadzone w realiach historycznych, to świetnym wyborem będzie Medici. Przenosi on w realia Renesansu we Florencji i ukazuje polityczne ambicje słynnej rodziny bankierów. Mnóstwo dramatycznych zwrotów akcji i wciągających intryg gwarantowanych!

Inne interesujące seriale o polityce

Fani gier o tron z pewnością pokochają też Władcę Pierścieni: Pierścienie Władzy, gdzie również nie brakuje polityki i intryg. Z kolei Hiszpańska księżniczka przedstawia dwór hiszpański czasów inkwizycji - również polecana pozycja dla miłośników gier politycznych.

Opowieści o władcach i królach

Jednym z ciekawszych seriali ukazujących losy władców jest Medici opowiadający o słynnej florenckiej rodzinie bankierów, która z czasem sięgnęła po realną władzę. Poznajemy burzliwe koleje losu Cosima Medyceusza.

Z kolei brytyjski serial Wspaniałe stulecie przedstawia panowanie sułtana Sulejmana Wspaniałego, jednego z najpotężniejszych władców w historii imperium osmańskiego. Jest tu wszystko, co kochają fani gatunku - polityka, intrygi dworskie i wojny.

Nie można też zapomnieć o Grze o Tron, gdzie śledzimy losy wielu pretendentów do Żelaznego Tronu. Każdy z nich to barwna i charyzmatyczna postać.

Seriale przedstawiające życie chłopstwa

Czarne chmury to ciekawy serial kostiumowy osadzony w XVII-wiecznej Anglii. Ukazuje on trudne położenie chłopstwa, ucisk ze strony możnowładców oraz nędzę panującą na wsi. Serial oddaje klimat epoki i pozwala lepiej zrozumieć położenie najuboższych warstw społecznych.

Z kolei w Wikingach również zobaczymy wątki z życia zwykłych ludzi - jak wyglądała egzystencja w wioskach wikingów, z czym się zmagali na co dzień itd. Ciekawe spojrzenie na średniowieczną Skandynawię oczami prostych ludzi.

Emocjonujące seriale fantasy osadzone w średniowieczu

Fani fantasy koniecznie powinni sięgnąć po Grę o Tron - to pozycja obowiązkowa z uwagi na epicką skalę historii osadzonej w fantastycznym świecie. Podobnie świetnie wypada Wiedźmin, serial Netfliksa bazujący na popularnych książkach. Jest tu mnóstwo fantastycznych stworzeń, magii i wciągających przygód głównego bohatera.

Równie emocjonująco prezentuje się Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - prequel kultowej trylogii filmowej osadzony w mrocznym świecie wykreowanym przez Tolkiena. Z pewnością spełni oczekiwania fanów gatunku fantasy.

Produkcje ukazujące wojny oraz bitwy

Jeśli chcecie zobaczyć seriale z efektownymi scenami bitew i oblężeń, to świetnym wyborem będzie Czarny rycerz. Szczegółowo ukazuje on krwawe wojny religijne we Francji z XV wieku. Mnóstwo scen batalistycznych i klimat średniowiecznych bitew oddany z dbałością o detale.

Równie widowiskowo prezentują się starcia w Wikingach. Walki Normanów z Sasami czy podboje nowych ziem przedstawione są niezwykle efektownie. Nie brakuje też krwawych bitew w Grze o Tron.

Wysokobudżetowe superprodukcje

Do najdroższych seriali historycznych zaliczyć trzeba przede wszystkim Grę o Tron. Budżet pojedynczego sezonu sięgał nawet 100 mln dolarów! Efekty widać na ekranie - rozbudowane scenografie, ogromne obsady, efektowne smoki czy sceny bitew. To zdecydowanie superprodukcja na miarę kinową.

Ogromne pieniądze włożono również w serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. Pilot kosztował 465 mln dolarów! Twórcy odtworzyli fantastyczny świat Tolkiena z niezwykłą dbałością o detale. Efekty są oszałamiające.

Seriale obyczajowe osadzone w realiach epoki

Jeśli szukacie produkcji skupiającej się bardziej na obyczaju i życiu postaci, to koniecznie sprawdźcie Bridgertonów. Ten przebój Netfliksa opowiada o perypetiach arystokratycznych rodzin w angielskiej regencji. Mnóstwo dramatycznych zwrotów akcji, romansów i intryg.

Bardzo ciekawie rysuje się też Pani z przepowiedni, serial o znachorce oskarżonej o czary w siedemnastowiecznej Anglii. Poznajemy klimat epoki, obyczaje i przesądy panujące na wsi. Bardzo dobra produkcja kostiumowa z wątkami obyczajowymi.

Na uwagę zasługuje również Hiszpańska księżniczka, serial ukazujący dwór hiszpański czasów inkwizycji. Przedstawia on burzliwe losy Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII.

Podsumowanie

Seriale o średniowieczu to fascynujący gatunek, który pozwala przenieść się w odległe czasy i poznać realia epok sprzed setek lat. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele świetnych seriali historycznych osadzonych w realiach średniowiecza, zarówno tych bazujących na faktach historycznych, jak i produkcji fantasy odwołujących się do mitów i legend.

W rankingu najlepszych seriali o średniowieczu znalazły się zarówno wysokobudżetowe superprodukcje pokroju Gry o Tron, jak i mniej znane tytuły takie jak Czarny rycerz czy Knightfall. Z pewnością jest w czym wybierać i każdy fan gatunku znajdzie coś dla siebie - od opowieści skupionych na intrygach i polityce, przez dynamiczne seriale akcji po wciągające historie obyczajowe.

Mamy nadzieję, że nasz ranking najlepszych seriali historycznych osadzonych w realiach średniowiecza pomoże Wam wybrać produkcje warte obejrzenia. To fascynująca podróż w czasie do odległych epok, która pozwoli lepiej zrozumieć tamte czasy i wczuć się w ówczesne realia. Zapraszamy do lektury i życzymy emocjonujących seansów!

Jeśli macie swoje typy świetnych seriali o średniowieczu, których zabrakło w zestawieniu, koniecznie dajcie znać w komentarzach. Chętnie poznamy Wasze propozycje i poszerzymy swoją listę pozycji wartych obejrzenia. Dzięki temu jeszcze lepiej poznamy ten niezwykle ciekawy gatunek filmowy.

Najczęściej zadawane pytania

Do najlepiej ocenianych seriali osadzonych w realiach średniowiecza zaliczyć można między innymi Grę o Tron, Wikingów, Czarnego rycerza czy Władcę Pierścieni: Pierścienie Władzy. Wszystkie te produkcje zebrały mnóstwo pozytywnych recenzji i są uznawane za klasyki gatunku.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się Gra o Tron, epicka superprodukcja HBO na podstawie sagi George'a R.R. Martina. Serial zebrał rzesze fanów na całym świecie i regularnie bił rekordy oglądalności.

Fani rycerzy, oblężeń i średniowiecznych bitew koniecznie powinni obejrzeć takie seriale jak Czarny rycerz, Knightfall czy Wikingowie. Wszystkie te produkcje serwują nam mnóstwo scen batalistycznych i świetnie oddają klimat epoki.

Jeśli szukacie seriali pełnych politycznych intryg, to obowiązkowo musicie nadrobić Grę o Tron i Wikingów. Świetnie wypada również Medici, który przenosi nas w realia gier politycznych we Florencji epoki renesansu.

Fani fantasy koniecznie powinni sięgnąć po takie pozycje jak Gra o Tron, Wiedźmin czy Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. To emocjonujące seriale osadzone w fantastycznych światach, pełne magii i niezwykłych stworzeń.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przyjaciele Quiz - Zdobądź 20/20 w tym emocjonującym quinze o Przyjaciołach
  2. Gra o tron w Chorwacji | Dubrownik, Split i inne miejsca z serialu
  3. Film kostiumowy romans – ranking TOP 10 najlepszych produkcji
  4. Zdrady Serial - Porady Jak Przeżyć Zdradę Partnera i Zbudować Zaufanie
  5. Księżna Diana wywiad BBC - śledztwo po latach | Diana wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Julia Rutkowska
Julia Rutkowska

Jestem doświadczoną dziennikarką filmową, miłośniczką ambitnego kina autorskiego. W recenzjach doceniam przede wszystkim wartości artystyczne filmu - reżyserię, zdjęcia, grę aktorów. Analizuję dzieła wnikliwie, ale bez zbędnego zadęcia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły