Rick and Morty sezon 1 odcinek 1 - Przygoda chłopców z multiwersum

Rick and Morty sezon 1 odcinek 1 - Przygoda chłopców z multiwersum
Autor Jagoda Wysocka
Jagoda Wysocka26 października 2023 | 6 min

Rick and Morty sezon 1 to pierwszy sezon kultowego już serialu animowanego dla dorosłych, który opowiada o przygodach ekscentrycznego, genialnego naukowca Ricka Sanchez i jego nieśmiałego wnuka Morty'ego Smitha. W odcinku pierwszym poznajemy głównych bohaterów, ich skomplikowaną relację oraz motyw podróży międzywymiarowych, który będzie się przewijał przez cały serial.

Kluczowe wnioski:
  • Rick Sanchez to jeden z najbardziej złożonych bohaterów seriali animowanych, a jego relacja z Mortym jest pełna paradoksów.
  • Już w pierwszym odcinku twórcy pokazują ogromny, bardzo kreatywny potencjał uniwersum serialu.
  • Podróże między wymiarami to sedno przygód Ricka i Morty'ego, dające pole do popisu autorom.
  • Mieszanka czarnego humoru, przemocy i paradoksów tworzy wyjątkowy, dorosły klimat animacji.
  • Pierwszy odcinek zachęca do dalszego oglądania tego nietuzinkowego serialu animowanego.

Odcinek 1 Rick i Morty - spotkanie z multiwersum

Pierwszy odcinek serialu animowanego Rick and Morty z miejsca wprowadza widzów w szalony świat tytułowych bohaterów. Poznajemy genialnego, choć mocno ekscentrycznego naukowca Ricka Sancheza oraz jego nieśmiałego, 14-letniego wnuka Morty'ego Smitha. Ich relacja od samego początku jest dość skomplikowana, ponieważ Rick jest typem socjopatycznego geniusza, który ciągnie Morty'ego na coraz to bardziej niebezpieczne przygody.

Już w pierwszych scenach Rick pokazuje Morty'emu swój największy wynalazek - portal umożliwiający podróże międzywymiarowe. Dzięki niemu bohaterowie mogą przenosić się do równoległych światów istniejących w multiwersum. To właśnie motyw podróży między wymiarami staje się główną osią serialu i daje autorom ogromne pole do popisu w kreowaniu coraz dziwniejszych światów.

Niebezpieczna wyprawa do innego wymiaru

Już pierwsza podróż, którą Rick zabiera ze sobą Morty'ego, okazuje się wielką, pełną akcji przygodą. Trafiają do świata zamieszkanego przez olbrzymie, inteligentne stworzenia owadopodobne, które polują na Ricka i Morty'ego. Udaje im się zbiec w ostatniej chwili, ale cała sytuacja jest szokiem dla nieśmiałego Morty'ego.

Ten wątek pokazuje, że podróże między wymiarami wiążą się z ogromnym niebezpieczeństwem i dają pole do kreowania niezwykłych, ekscytujących przygód, które stanowią sedno serialu. Twórcy mają nieograniczone możliwości wymyślania coraz dziwniejszych światów, do których trafiają bohaterowie.

Postacie Ricka i Morty'ego - genialny duet

Choć na pierwszy rzut oka trudno o bardziej nie pasującą do siebie parę, to z czasem wychodzi na jaw, że Rick i Morty się uzupełniają. Początkowo wydaje się, że Rick to tylko szalony, pijany naukowiec, który wykorzystuje swojego wnuka do swoich celów. Jednak serial pokazuje także jego ludzką stronę i skomplikowaną rodzinną historię.

Z kolei Morty, choć na początku jest wystraszonym nastolatkiem, to dzięki przygodom z Ricken dochodzi do wniosku, że jego życie było do tej pory dość nudne. Powoli nabiera odwagi i zaczyna doceniać szaloną genialność dziadka. Ich relacja staje się bardziej partnerska.

Trudna sytuacja rodzinna

Co ciekawe, przygody Ricka i Morty'ego mają też szersze tło w postaci ich skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Rick jest ojcem Beth, matki Morty'ego, i mężem nieobecnej Diane. Jego relacje z Beth są trudne, ona ma do niego żal o opuszczenie rodziny na lata.

Twórcy zręcznie łączą elementy szalonej rozrywki z głębszymi wątkami rodzinnymi. Dlatego nawet tak zwariowane postacie mają w sobie sporo ludzkich uczuć i motywacji.

Czytaj więcej: Kim Jest Lucyfer - Cała Prawda O Upadłym Aniole [2022]

Czarny humor i paradoksy

Kolejnym elementem wyróżniającym Rick and Morty na tle innych seriali animowanych jest specyficzny rodzaj humoru. Twórcy nie boją się czarnego, makabrycznego humoru, przemocy i pokazywania śmierci. Podobnie jak w futurologicznych odcinkach "Black Mirror", wiele scen szokuje i prowokuje do dyskusji.

Jednocześnie autorzy bawią się paradoksami i absurdami. Jednym z ciekawszych zabiegów jest pętla czasowa, w której bohaterowie coraz bardziej się starzeją, a Rick bezskutecznie próbuje naprawić swoje błędy.

Humor w Rick and Morty balansuje na granicy dobrego smaku, ale dzięki temu serial zyskał status produkcji kultowej.

Ten specyficzny, połączony z inteligentnymi dialogami humor sprawia, że animacja zyskała status kultowej pozycji skierowanej do dorosłych widzów. Twórcy odważnie eksperymentują z konwencją i bawią się oczekiwaniami widzów.

Multiwersum pełne niespodzianek

Rick and Morty sezon 1 odcinek 1 - Przygoda chłopców z multiwersum

Ogromną zaletą Rick and Morty jest nieograniczony potencjał fabularny, jaki dają twórcom podróże do alternatywnych wszechświatów. Możliwość wymyślania coraz dziwniejszych planet, ras kosmitów czy wariantów bohaterów sprawia, że każdy odcinek może zaskoczyć i zawiera intrygującą zagadkę do rozwiązania.

Sezon 1 11 odcinków
Sezon 2 10 odcinków
Sezon 3 10 odcinków
Sezon 4 10 odcinków

Pierwszy sezon serialu liczy 11 odcinków, a każdy kolejny po 10. Twórcy konsekwentnie realizują pomysł fabularny, wprowadzając widzów w coraz to nowsze wcielenia postaci czy lokacje. Dzięki temu każdy sezon jest równie zaskakującą, inteligentną rozrywką co poprzedni.

Już na podstawie pierwszego odcinka widać, że Rick and Morty to coś więcej niż typowy serial animowany. Oryginalna fabuła, ciekawi bohaterowie i specyficzny humor sprawiają, że seans tej produkcji to świetna zabawa dla dorosłych widzów. Kolejne odcinki tylko potwierdzają ten niebanalny, pełen zwrotów akcji charakter serialu.

Podsumowanie

Serial animowany Rick and Morty od pierwszego odcinka zachwyca nieszablonową fabułą i nietuzinkowym humorem. Już w sezonie 1, odcinku 1 poznajemy genialnego, choć szalonego naukowca Ricka Sancheza oraz jego nieśmiałego wnuka Morty'ego. Razem przeżywają pełną akcji przygodę w jednym z alternatywnych wymiarów dzięki portalowi stworzonemu przez Ricka.

Ich relacja, choć skomplikowana, okazuje się bardzo ciekawym zabiegiem scenariuszowym. Rick jest socjopatycznym geniuszem, który wciąga Morty'ego w niebezpieczne sytuacje, jednak stopniowo między nimi rodzi się nić porozumienia. Podróże międzywymiarowe stają się główną osią absurdalnych, pełnych czarnego humoru przygód, które wciągają dorosłych widzów.

Twórcy odważnie łamią konwencje gatunku animacji dla dorosłych, nie bojąc się przemocy, śmierci bohaterów czy mrocznego humoru. Jednocześnie potrafią zachować ludzkie oblicze postaci, pokazując ich dramaty rodzinne. Ten niebanalny mix sprawia, że Rick and Morty to prawdziwie kultowy serial, który z miejsca wciąga i bawi.

Już pierwszy odcinek udowadnia, że mamy do czynienia z produkcją nietuzinkową, zaskakującą i dynamiczną. Pomysł na fabułę opartą na podróżach międzywymiarowych daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju dziwacznych, inteligentnych scenariuszy. Nic więc dziwnego, że Rick and Morty z miejsca zdobył status kultowego serialu animowanego dla dorosłych.

Najczęstsze pytania

Serial Rick and Morty został stworzony przez Justina Roilanda i Dana Harmona dla Adult Swim. Pierwszy odcinek miał swoją premierę w grudniu 2013 roku.

Rick and Morty to animacja skierowana do dorosłej widowni. Zawiera wulgarny humor, przemoc i mocno krytyczne spojrzenie na wiele aspektów życia. Nie jest odpowiednia dla dzieci.

W Polsce serial Rick and Morty jest dostępny na platformach HBO Max oraz Netflix. Można go również kupić na DVD lub obejrzeć nielegalnie w internecie.

Do tej pory powstało 5 sezonów serialu Rick and Morty, każdy zawierający od 10 do 11 odcinków. Szósty sezon jest w trakcie produkcji i ma pojawić się w 2023 roku.

Rick and Morty zdobył popularność dzięki nietuzinkowej fabule, czarnemu humorowi i nietuzinkowym postaciom. Porusza wiele problemów współczesnego świata w kreatywny, satyryczny sposób atrakcyjny dla dorosłych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
  2. Rick i Morty: Który z sezonów tego szalonego serialu jest najlepszy?
  3. Gra o Tron, sezon 5: Oto co wydarzyło się w pierwszym odcinku!
  4. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
  5. Kim prywatnie jest Michał Żurawski? Oto żona, dzieci oraz pasje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jagoda Wysocka
Jagoda Wysocka

Jestem dziennikarką filmową, studentką filmoznawstwa. Kocham kino niezależne, ambitne produkcje festiwalowe. Recenzuję je z młodzieńczą energią, dzieląc się świeżym spojrzeniem. Doceniam oryginalność i nowatorskie podejście twórców.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły