Top 7 najlepszych seriali sci-fi, które musisz obejrzeć

Top 7 najlepszych seriali sci-fi, które musisz obejrzeć
Autor Julia Rutkowska
Julia Rutkowska26 października 2023 | 8 min

Najlepsze seriale SF to prawdziwa gratka dla miłośników science fiction. Ten gatunek od lat fascynuje widzów na całym świecie, a wszechświaty stworzone w produkcjach sci-fi pozwalają nam choć na chwilę uciec od codziennej rzeczywistości. W tym artykule przedstawiamy subiektywny ranking 7 najciekawszych seriali science fiction, które koniecznie musisz zobaczyć. Znajdziesz tu zarówno kultowe tytuły sprzed lat, nowe superprodukcje z gigantycznym budżetem, jak i mniejsze perełki wartościowe pod względem fabuły i realizacji. Jeśli jesteś fanem Gwiezdnych Wojen, dystopii czy opowieści osadzonych w realiach naszej planety, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
  • Science fiction w serialach to gatunek niezwykle popularny zarówno dawniej, jak i obecnie.
  • W zestawieniu znajdują się zarówno kultowe tytuły sprzed lat, jak i najnowsze superprodukcje.
  • Poruszamy tematykę dystopii, podróży kosmicznych, fantasy i produkcji osadzonych w realiach Ziemi.
  • Staraliśmy się uwzględnić seriale, które spodobają się fanom Gwiezdnych Wojen i Star Treka.
  • Mamy nadzieję, że każdy miłośnik sci-fi znajdzie coś dla siebie w naszym subiektywnym rankingu.

Oto 7 najlepszych seriali sci-fi

Science fiction od dawna cieszy się niesłabnącą popularnością, a fani tego gatunku chętnie sięgają zarówno po kultowe już pozycje, jak i nowości. W naszym zestawieniu znajdziecie zarówno produkcje sprzed dekad, jak i te najnowsze, których emisja wciąż trwa. Mamy nadzieję, że każdy miłośnik seriali sci-fi znajdzie coś dla siebie.

Zestawienie obejmuje seriale różnorodne pod względem tematyki i realizacji. Znajdziecie tu zarówno kameralne produkcje skupione na przekazie fabularnym, jak i superprodukcje z ogromnym budżetem i efektami specjalnymi. Poruszamy wątki dystopii, podróży kosmicznych, łączenia konwencji fantasy i science fiction, a także opowieści osadzone w realiach naszej planety. Jeśli jesteście fanami Gwiezdnych Wojen, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Seriale sci-fi z elementami dystopii

Fikcyjne, przerażające wizje przyszłości od zawsze fascynowały twórców i odbiorców science fiction. Nic więc dziwnego, że wśród najlepszych seriali z tego gatunku znajdziemy produkcje utrzymane w konwencji dystopii. Przedstawiają one mroczne realia, w których ludzkość utraciła wolność i godność.

Doskonałym tego przykładem jest kultowy już „Black Mirror”, antologia przedstawiająca różne wizje mrocznej przyszłości, w której technologia całkowicie zawładnęła ludzkim życiem. Inny serial osadzony w ponurej przyszłości to „The Handmaid's Tale”, gdzie kobiety są pozbawione praw i traktowane jako własność totalitarnego reżimu.

„Black Mirror”

„Czarnym lustrem” nazywany jest ekran telefonu lub monitora, gdy jest wyłączony. Twórcy serialu celnie zwracają uwagę, że technologia, z pozoru tak pomocna, może też przynieść ludzkości ogromne cierpienie.

Każdy odcinek to odrębna historia osadzona w mrocznej wizji przyszłości, gdzie technologia całkowicie przejęła kontrolę nad życiem człowieka. Poruszane są motywy uzależnienia od mediów społecznościowych, inwigilacji czy sztucznej inteligencji. Niezwykle aktualny serial, który skłania do refleksji.

Czytaj więcej: Najlepsze hiszpańskie seriale Netflix 2022 ranking

Kultowe seriale sci-fi z przeszłości

Wśród seriali science fiction znajdziemy produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu tego gatunku. Choć ich premiera miała miejsce już wiele lat temu, wciąż mają rzesze oddanych fanów i uznawane są za kultowe pozycje.

Do takich klassyków należą na przykład „Star Trek”, „Doktor Who” czy „Strefa mroku”. Są to tytuły, które wywarły ogromny wpływ na rozwój gatunku i do dziś budzą emocje widzów. Jeśli ktoś chce poznać korzenie science fiction w serialach, sięgnięcie po te kultowe produkcje jest obowiązkowe.

„Star Trek”

Kultowy już serial sci-fi opowiadający o losach załogi statku kosmicznego USS Enterprise, która eksploruje nowe światy i cywilizacje. „Star Trek” zadebiutował w 1966 roku i doczekał się wielu seriali oraz filmów osadzonych w tym samym uniwersum.

Produkcja ta zapewniła sobie status kultowej dzięki niebanalnej, inteligentnej fabule i poruszaniu ważnych społecznych problemów. Do dziś ma rzesze oddanych fanów, a dla wielu jest uosobieniem najlepszego sci-fi w historii seriali.

Nowe seriale sci-fi z dużym budżetem

Top 7 najlepszych seriali sci-fi, które musisz obejrzeć

W ostatnich latach na ekranach pojawiło się wiele nowych, drogich produkcji osadzonych w gatunku science fiction. Dzięki gigantycznym budżetom mogą one zaoferować widzom niesamowite efekty specjalne i rozmach fabularny.

Do nowych hitów należą takie seriale, jak „Fundacja” czy „Snowpiercer”. Ogromne budżety pozwoliły im stworzyć fascynujące, futurystyczne światy. Z kolei w produkcjach takich jak „The Expanse” czy „Westworld” łączą się ze sobą wątki science fiction i westernu.

„Fundacja”

Ekranizacja kultowej serii science fiction Isaaca Asimova o tym samym tytule. Akcja osadzona jest w odległej przyszłości i opowiada historię grupy naukowców, którzy podejmują się zadania stworzenia Encyklopedii Galaktycznej, aby skrócić okres barbarzyństwa po upadku Imperium Galaktycznego.

Serial może pochwalić się naprawdę imponującymi efektami specjalnymi i budżetem rzędu 45 milionów dolarów na sezon. Dzięki temu ogląda się go niczym futurystyczny blockbuster.

Polecane seriale sci-fi dla fanów Gwiezdnych Wojen

Gwiezdne Wojny to prawdziwe kultowe dzieło science fiction, które ma rzesze oddanych fanów. Nic więc dziwnego, że wielu widzów poszukuje seriali, które oddadzą atmosferę sagi George'a Lucasa - świetnej zabawy, walki dobra ze złem i fascynującego świata przedstawionego.

Jeśli jesteście fanami Gwiezdnych Wojen, polecamy takie seriale, jak „The Mandalorian”, „Fundacja”, „Battlestar Galactica” czy „Star Trek Discovery”. Znajdziecie w nich podobny klimat i poziom produkcji. Zachęcamy do oglądania!

„The Mandalorian”

Pierwszy serial osadzony w uniwersum Gwiezdnych Wojen, który zebrał bardzo pozytywne recenzje. Opowiada historię samotnego łowcy nagród Din Djarina z tytułowej rasy wojowników. Na jego drodze staje tajemnicze Dziecko, przez które mandalorianin angażuje się w walkę dobra ze złem.

Świetnie oddana klimatyka, ciekawe bohaterki i wciągająca fabuła sprawiają, że serial jest obowiązkową pozycją dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Seriale sci-fi osadzone w realiach Ziemi

Nie wszystkie dobre seriale science fiction osadzone są w odległych galaktykach i przyszłości. Część z nich rozgrywa się w znanych nam realiach, ale wprowadza elementy fantastycznonaukowe, które je zaburzają.

Przykładem takich seriali są „Czarnobyl”, który w realistyczny sposób ukazuje katastrofę elektrowni atomowej czy „Blackout”, gdzie doszło do globalnej awarii zasilania. W obu przypadkach zdarzenia sci-fi istotnie wpływają na losy bohaterów.

„Czarnobyl”

Choć opowiada o prawdziwych wydarzeniach, z powodzeniem można zaliczyć go do gatunku science fiction. Fabuła w realistyczny, niemal dokumentalny sposób przedstawia katastrofę elektrowni jądrowej z 1986 roku i jej dramatyczne skutki.

Doskonała obsada, rekonstrukcja historii i przerażająca atmosfera sprawiają, że serial po prostu wciąga i skłania do refleksji nad ludzkimi błędami oraz siłą atomu.

Seriale sci-fi łączące gatunki i konwencje

Część najciekawszych seriali science fiction nie ogranicza się tylko do jednego gatunku. Łączą one ze sobą konwencję i motywy sci-fi z innymi popularnymi gatunkami, jak western, fantasy czy thriller.

Przykładem może być „Westworld”, gdzie w westernowym parku rozrywki główne role odgrywają androidy. Z kolei „The Expanse” łączy klimaty science fiction i filmu noir. Takie połączenia gatunków pozwalają uzyskać intrygujący efekt.

„Westworld”

Akcja tego niezwykłego serialu ma miejsce w futurystycznym parku rozrywki, gdzie goście mogą brać udział w interaktywnych historiach w klimatach Dzikiego Zachodu czy średniowiecza. Główne role w tych opowieściach odgrywają humanoidalne androidy.

Intrygująca fabuła i wciągająca atmosfera sprawiają, że „Westworld” to jeden z najciekawszych seriali łączących konwencje westernu i science fiction.

Seriale sci-fi poruszające ważne problemy

Gatunek science fiction znakomicie nadaje się do poruszania ważnych problemów współczesności w interesującej, fantastycznonaukowej odsłonie. Niektóre seriale sci-fi są wręcz przepełnione głębokim przekazem społecznym.

„Years and Years” pokazuje, jak z pozoru nieistotne wydarzenia mogą doprowadzić do ogromnych zmian politycznych i społecznych na świecie. Z kolei „Devs” zgłębia temat wolnej woli i wszechobecnej inwigilacji. Takie produkcje skłaniają do przemyśleń.

„Years and Years”

Fabuła tego brytyjskiego serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości i przedstawia losy zwyczajnej rodziny w Wielkiej Brytanii na tle burzliwych wydarzeń politycznych i technologicznych zmian na świecie.

Serial w fascynujący sposób pokazuje, jak pozornie niepozorne decyzje polityków mogą w krótkim czasie diametralnie zmienić życie milionów ludzi.bardzo mocny społecznie przekaz w interesującej odsłonie sci-fi.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule seriale pokazują, jak szerokim i różnorodnym gatunkiem jest science fiction. Zarówno weterani seriali sci-fi, jak i ci, którzy dopiero odkrywają ten gatunek, z pewnością znajdą wiele interesujących pozycji.

W zestawieniu znalazły się zarówno kultowe już tytuły, które na trwałe wpisały się do kanonu najlepszych seriali SF, jak i zupełnie nowe produkcje. Poruszamy motywy dystopii, podróży kosmicznych, westernu i thrilleru w odsłonie sci-fi oraz opowieści osadzone w realiach Ziemi.

Mamy nadzieję, że artykuł pomoże Wam odkryć fascynujące seriale, do których warto wracać i które dostarczą wielu emocji. Być może zachęcimy Was do sięgnięcia po kultowe tytuły sprzed lat lub sprawimy, że zainteresujecie się nowościami w gatunku seriali sci-fi.

Życzymy fascynującej podróży w czasie i przestrzeni w towarzystwie najlepszych seriali science fiction! Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór przypadnie Wam do gustu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
  2. Rick i Morty: Który z sezonów tego szalonego serialu jest najlepszy?
  3. Gra o Tron, sezon 5: Oto co wydarzyło się w pierwszym odcinku!
  4. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
  5. Kim prywatnie jest Michał Żurawski? Oto żona, dzieci oraz pasje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Julia Rutkowska
Julia Rutkowska

Jestem doświadczoną dziennikarką filmową, miłośniczką ambitnego kina autorskiego. W recenzjach doceniam przede wszystkim wartości artystyczne filmu - reżyserię, zdjęcia, grę aktorów. Analizuję dzieła wnikliwie, ale bez zbędnego zadęcia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły