Diana Karol i Książę Karol - burzliwe małżeństwo i rozwód księżnej Diany

Diana Karol i Książę Karol - burzliwe małżeństwo i rozwód księżnej Diany
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki26.10.2023 | 7 min.

Diana Karol była jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych kobiet na świecie. Jej ślub z księciem Karolem, następcą tronu brytyjskiego, zapowiadał się jak bajka - piękna, młoda księżniczka poślubia przyszłego króla. Jednak ich małżeństwo od samego początku było skazane na niepowodzenie. Diana i Karol prowadzili osobne życia, on miał romans z Camillą Parker Bowles. Rozwód, choć bulwersujący, był nieunikniony. Śmierć Diany w wypadku samochodowym w 1997 roku zakończyła burzliwą historię jej małżeństwa z księciem Karolem.

Kluczowe wnioski:
  • Małżeństwo Diany i Karola od początku było skazane na porażkę z powodu ich różnic.
  • Książę Karol romansował z Camillą Parker Bowles, co doprowadziło do rozpadu jego małżeństwa.
  • Diana i Karol prowadzili osobne życia, rzadko się widywali.
  • Rozwód w 1996 roku był nieunikniony i bulwersujący dla rodziny królewskiej.
  • Śmierć Diany w wypadku samochodowym definitywnie zakończyła jej historię z księciem.

Znajomość Diany i Karola - początek burzliwego związku

Księżna Diana i książę Karol poznali się w 1977 roku. Ona miała wtedy zaledwie 16 lat, a on 29. Choć Diana była znacznie młodsza, to od razu wpadła księciu w oko. Karol był pod wrażeniem jej urody, wdzięku i poczucia humoru. Zaczęli się spotykać, jednak na przeszkodzie ich związkowi stanęła Camilla Parker Bowles, w której Karol był w tamtym czasie zakochany. Mimo to książę oświadczył się Dianie w 1981 roku.

Ich znajomość od samego początku nie rokowała dobrze. Byli zupełnie różnymi osobami - ona emocjonalna i wrażliwa, on powściągliwy i skupiony na obowiązkach. Już wtedy można było przewidzieć, że ich małżeństwo będzie burzliwe. Diana wiedziała o romansie Karola z Camillą, ale mimo to zgodziła się go poślubić. To była zapowiedź przyszłych problemów w ich związku.

Ślub księżnej Diany i księcia Karola - początek końca

29 lipca 1981 roku odbył się huczny ślub księżnej Diany i księcia Karola. Ceremonia ślubna przyciągnęła uwagę całego świata. Diana wyglądała jak z bajki w swojej sukni ślubnej zaprojektowanej przez duet Elizabeth i David Emanuel. Wydawało się, że jej marzenie o małżeństwie z przyszłym królem ziściło się.

Jednak już w dniu ślubu pojawiły się złe znaki. Podczas ceremonii Karol pomylił imiona nowożeńców, nazywając Dianę Camillą. Wkrótce po ślubie książę wrócił do romansu z Camillą. Diana czuła się osamotniona i nieszczęśliwa. Z biegiem czasu coraz częściej dochodziło między nimi do kłótni. Ich małżeństwo było tylko fikcją utrzymywaną dla dobra monarchii.

Nieudana podróż poślubna

Podczas miesiąca miodowego na jachcie "Britannia" Diana poczuła się odrzucona. Karol wolał czytać książki niż spędzać z nią czas. To była zapowiedź tego, jak będzie wyglądało ich małżeństwo - osobno mieszkający, prowadzący odrębne życia małżonkowie.

Czytaj więcej: Życzenia na 60 urodziny - najlepsze pomysły i wzory!

Diana oskarża Karola o zdradę z Camillą

W 1992 roku, 11 lat po ślubie, Diana postanowiła ujawnić prawdę o swoim nieszczęśliwym małżeństwie. W kontrowersyjnym wywiadzie dla BBC opowiedziała o zdradach Karola i jego relacji z Camillą Parker Bowles. Stwierdziła, że w ich małżeństwie zawsze było ich troje - ona, Karol i Camilla. Jej słowa wstrząsnęły opinią publiczną i rodziną królewską.

Książę Karol również udzielił wywiadu, w którym przyznał, że był niewierny. Jednak twierdził, że jego związek z Camillą rozpoczął się dopiero po tym, gdy jego małżeństwo z Dianą już się rozpadło. Mimo to opinia publiczna stanęła po stronie Diany.

Wychowanie synów - jabłko niezgody w małżeństwie

Diana Karol i Książę Karol - burzliwe małżeństwo i rozwód księżnej Diany

Diana i Karol mieli dwóch synów - Williama i Harry'ego. Choć książęca para prowadziła osobne życia, to o wychowanie dzieci często się spierali. Diana chciała dać im normalne, beztroskie dzieciństwo. Zabierała ich na wycieczki do parków rozrywki i fast foodów. Karol natomiast pragnął wychować surowych następców tronu.

Diana była znacznie cieplejszą i bardziej kochającą matką. Chłopcy byli bardzo zżyci z matką, natomiast z ojcem mieli chłodne relacje. Rozbieżne podejście do wychowania dzieci było źródłem wielu kłótni między Karolem i Dianą.

Byłam zdeterminowana, aby chłopcy mieli poczucie identyfikacji z tym, kim są, a nie z tym, kim ich ojciec jest - powiedziała kiedyś Diana.

Separacja i rozwód Diany i Karola - koniec burzliwego związku

W 1992 roku Karol i Diana formalnie się rozdzielili, a cztery lata później, w 1996 roku, ich burzliwe małżeństwo zakończył rozwód. Opinia publiczna była wstrząśnięta - po raz pierwszy członek rodziny królewskiej się rozwodził. Jednak dla Diany i Karola była to ulga po latach nieszczęśliwego związku.

Rozwód ostatecznie uwolnił Dianę, która zyskała niezależność finansową i mogła ułożyć sobie życie na nowo. Podjęła działalność charytatywną, dając się poznać jako "królowa ludzkich serc". Karol natomiast ożenił się ze swoją wieloletnią kochanką Camillą w 2005 roku.

Śmierć Diany - początek jej legendy

31 sierpnia 1997 roku Diana zginęła tragicznie w wypadku samochodowym w Paryżu. Jej nagła śmierć wstrząsnęła światem i zakończyła burzliwą historię jej małżeństwa z księciem Karolem. Świat pogrążył się w żałobie, a pogrzeb Diany śledziły miliony ludzi.

Po śmierci Diana na zawsze pozostała ikoną - piękną księżną, która musiała zmierzyć się z problemami małżeńskimi na oczach całego świata. Jej historia zainspirowała mnóstwo książek, filmów i artykułów. Diana na zawsze pozostanie w pamięci jako księżna ludu o złamanym sercu.

Podsumowanie

Historia małżeństwa Diany i Karola to gotowy scenariusz na film lub serial. Ich znajomość zaczęła się jak w bajce - on książę, ona młoda, piękna arystokratka. Ślub Diany i Karola w 1981 roku przyciągnął uwagę całego świata. Jednak z biegiem czasu wyszło na jaw, że ich małżeństwo było tylko fikcją. Diana czuła się samotna, a Karol kontynuował swój romans z Camillą Parker Bowles.

Przez lata Diana i Karol prowadzili osobne życia, rzadko się widując. Często kłócili się o wychowanie synów Williama i Harry'ego. W końcu w 1996 roku doszło do spektakularnego rozwodu, który wstrząsnął rodziną królewską i opinią publiczną. Choć rozstanie było bolesne, dla obojga oznaczało wyzwolenie z nieszczęśliwego związku.

Po rozwodzie Diana zyskała niezależność i mogła realizować się w działalności charytatywnej. Niestety, jej życie tragicznie przerwała przedwczesna śmierć w wypadku samochodowym w 1997 roku. Świat pogrążył się w żałobie, a Diana na zawsze pozostała ikoną - księżną ludu o złamanym sercu.

Historia burzliwego małżeństwa i rozwodu Diany i Karola do dziś fascynuje i wzbudza emocje. Choć minęło już ponad 20 lat od jej śmierci, Diana wciąż pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet na świecie.

Najczęstsze pytania

Diana i Karol poznali się w 1977 roku, gdy ona miała 16 lat, a on 29. Poznali się podczas polowania i od razu wpadli sobie w oko. Karol oświadczył się Dianie w 1981 roku.

Od samego początku byli bardzo różnymi osobami i prowadzili osobne życia. Karol nadal kochał Camillę Parker Bowles, z którą romansował. Diana czuła się samotna i odrzucona.

Po 11 latach nieszczęśliwego małżeństwa Karol i Diana rozwiedli się w 1996 roku. Był to pierwszy rozwód w rodzinie królewskiej, który wstrząsnął opinią publiczną.

Diana tragicznie zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu 31 sierpnia 1997 roku. Jej nagła śmierć w wieku 36 lat wstrząsnęła całym światem.

Piękna i charyzmatyczna Diana na zawsze pozostała ikoną mimo swojego burzliwego małżeństwa z księciem Karolem. Była niezwykle lubiana przez ludzi za swoją dobroć i zaangażowanie charytatywne.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
  2. Czy warto obejrzeć komediowy serial Grace i Grace na Netflix?
  3. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
  4. Dlaczego Mulder i Scully z "Z Archiwum X" są tym kultowym duetem?
  5. Horror o nawiedzonym domu | Co oglądać i jak się bać
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki

Jestem dziennikarzem filmowym będącym krytykiem filmowym. Specjalizuję się w rzetelnej analizie warstwy fabularnej i wizualnej nowych filmów. Moje oceny są wyważone i dobrze uargumentowane. Liczą się dla mnie przede wszystkim walory artystyczne dzieła.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły