Jak Oglądać Gwiezdne Wojny Po Kolei Wszystkie Filmy I Seriale

Jak Oglądać Gwiezdne Wojny Po Kolei Wszystkie Filmy I Seriale
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki26 października 2023 | 7 min

Kolejność Star Wars od zawsze była tematem dyskusji wśród fanów. Wszystko przez mnogość filmów, seriali i innych produkcji osadzonych w galaktyce daleko, daleko... Gdzie zacząć tę kosmiczną przygodę i w jakiej kolejności oglądać poszczególne tytuły, by móc śledzić chronologię wydarzeń? W tym poradniku wyjaśniamy, jak obejrzeć wszystkie filmy i seriale ze świata Gwiezdnych Wojen w odpowiedniej kolejności. Zapisz sobie lub wydrukuj przewodnik i ruszaj w podróż po galaktyce!

Kluczowe wnioski:
 • Najlepiej zacząć od sagi Skywalkerów, czyli filmów epizodów od I do IX.
 • Po filmowej sadze warto obejrzeć seriale osadzone w uniwersum, np. The Mandalorian.
 • Spin-offy i historie poboczne, jak Han Solo, ogląda się po głównych filmach.
 • Animacje uzupełniają fabułę i warto je znać będąc fanem SW.
 • Dla pełnego obrazu obejrzyj wszystkie tytuły w odpowiedniej kolejności.

Pierwsze kroki w maratonie Gwiezdnych Wojen

Maraton filmowy ze świata Gwiezdnych Wojen to świetna zabawa dla każdego fana! Niezależnie od tego, czy oglądasz Star Wars po raz pierwszy, czy jesteś weteranem, warto znać właściwą kolejność seansu, by móc śledzić chronologiczny rozwój wydarzeń. W tym poradniku podpowiadamy, od czego zacząć tę ekscytującą podróż po odległej galaktyce.

Zdecydowanie najlepszą opcją dla osób dopiero rozpoczynających przygodę ze Star Wars jest obejrzenie filmów w kolejności ich premiery, czyli od oryginalnej trylogii z lat 1977-1983. Dzięki temu po kolei poznasz losy Luke'a Skywalkera, księżniczki Lei, Hana Solo i innych bohaterów. Będziesz mógł śledzić fabułę od początku i lepiej zrozumieć późniejsze wydarzenia.

Jeśli jednak jesteś typem purysty i zależy Ci na dokładnym trzymaniu się chronologii wydarzeń, możesz zacząć od trylogii prequeli z lat 1999-2005, która dzieje się wcześniej. Niezależnie od decyzji, pamiętaj, aby po seansie filmów z lat 1977-1983 i 1999-2005 obejrzeć jeszcze jedną trylogię nakręconą w latach 2015-2019. Wówczas zobaczysz losy nowych bohaterów i domknięcie całej sagi Skywalkerów.

Miejsce spin-offów i historii pobocznych

Filmy pełnometrażowe ze „świętej trylogii” i sequelowej trylogii to absolutna podstawa. Jednak oprócz nich warto obejrzeć także produkcje poboczne, które poszerzą Twoją wiedzę o galaktyce. Spin-offy takie jak Han Solo czy Rogue One osadzone są w znanych realiach i uzupełniają główną fabułę.

Dobrym pomysłem jest obejrzenie ich po seansie głównych filmów sagi, do których się odnoszą. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć nawiązania do wydarzeń znanych z pełnometrażowej sadzy filmowej. Takie spin-offy to świetny bonus dla prawdziwych fanów Gwiezdnych Wojen!

Kolejność filmów z sagi Skywalkerów

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą częścią uniwersum Gwiezdnych Wojen jest filmowa saga Skywalkerów. Obejmuje ona trzy trylogie ukazujące losy kolejnych pokoleń rodziny Skywalkerów na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Pierwsza trylogia, czyli oryginalna kolejność Star Wars, to odpowiednio:

 • Nowa nadzieja (1977)
 • Imperium kontratakuje (1980)
 • Powrót Jedi (1983)

Następnie mamy kontrowersyjną trylogię prequeli:

 • Mroczne widmo (1999)
 • Atak klonów (2002)
 • Zemsta Sithów (2005)

Całość wieńczy sequelowa trylogia Disneya:

 • Przebudzenie Mocy (2015)
 • Ostatni Jedi (2017)
 • Skywalker. Odrodzenie (2019)

Właśnie w takiej kolejności rekomendujemy obejrzeć te 9 filmów pełnometrażowych, które są kwintesencją Gwiezdnych Wojen i zawierają najważniejsze wydarzenia.

Czytaj więcej: Film kostiumowy romans – ranking TOP 10 najlepszych produkcji

Oglądanie seriali osadzonych w uniwersum SW

Po filmach pełnometrażowych przychodzi czas na seriale osadzone w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Te produkcje często łączą się z wydarzeniami znanymi z kinowych hitów i wprowadzają nowych, ciekawych bohaterów.

Pierwszym tytułem wartym obejrzenia jest świetnie oceniany The Mandalorian dostępny na Disney+. To western osadzony w realiach Star Wars, który kontynuuje wątki z sequelowej trylogii. Jeśli spodobał Ci się ten serial, sięgnij po animacje Star Wars: The Clone Wars oraz Star Wars: Rebels, które idealnie uzupełniają się z aktorskim serialem.

Inną ciekawą propozycją jest Obi-Wan Kenobi - miniserial również dostępny na platformie Disney+, w którym Ewan McGregor ponownie wciela się w dobrze znanego mistrza Jedi. Akcja osadzona jest pomiędzy trylogią prequeli a oryginalną trylogią i świetnie wypełnia lukę fabularną.

Spin-offy i historie poboczne z galaktyki daleko, daleko...

Jak Oglądać Gwiezdne Wojny Po Kolei Wszystkie Filmy I Seriale

Oprócz seriali istnieje też kilka filmowych spin-offów, które rozszerzają uniwersum Gwiezdnych Wojen. Choć nie są aż tak istotne fabularnie jak główne trylogie, to stanowią świetną rozrywkę dla fanów.

Pierwszym z nich jest Han Solo z 2018 roku, który opowiada losy popularnego przemytnika w młodości. Film ten można obejrzeć po trylogii prequeli i przed oryginalną trylogią, do której się fabularnie odnosi.

Rogue One: Historia rebelii to z kolei spin-off osadzony tuż przed wydarzeniami z Nowej nadziei. Opowiada o grupie rebeliantów kradnących plany Gwiazdy Śmierci. Obowiązkowy punkt programu po obejrzeniu pierwszych trzech filmów z lat 1977-1983.

Filmy animowane dla młodszych i starszych fanów

Często niedocenianym, ale bardzo istotnym elementem uniwersum Gwiezdnych Wojen są liczne filmy i seriale animowane. Choć kierowane głównie do młodszych widzów, to tak naprawdę fajna rozrywka w sam raz dla fanów w każdym wieku.

Wspomniany już serial The Clone Wars świetnie uzupełnia trylogię prequeli i przedstawia wydarzenia wojen klonów. Z kolei Star Wars: Rebels kontynuuje wątki z oryginalnej trylogii i ukazuje tworzenie Sojuszu Rebeliantów. Są też liczne pełnometrażowe animacje, jak choćby Gwiezdne wojny: Opowieści droidek.

Dlaczego warto obejrzeć wszystkie produkcje osadzone w świecie Gwiezdnych Wojen

Podsumowując, maraton ze świata Star Wars to świetna zabawa, ale warto podejść do niego z głową. Obejrzenie wszystkich filmów, seriali i animacji w odpowiedniej kolejności Star Wars pozwoli Ci nie tylko dobrze bawić się kosmiczną rozrywką, ale także lepiej zrozumieć i docenić bogactwo fabuły.

Dlatego zdecydowanie polecamy najpierw sięgnąć po pełnometrażową sagę filmową w porządku chronologicznym, a dopiero później po seriale i spin-offy. Taka kolejność gwarantuje najlepsze doświadczenie z seansu i pozwoli Ci czerpać jeszcze więcej radości z tej ekscytującej podróży po odległej galaktyce!

Podsumowanie

Przewodnik po właściwej kolejności oglądania Gwiezdnych Wojen to nieoceniona pomoc dla każdego fana Star Wars. Dzięki niemu z łatwością ogarniesz chronologię wydarzeń w odległej galaktyce i dobrze się przy tym bawić. W tym poradniku wyjaśniliśmy, jak obejrzeć filmy, seriale i animacje w poprawnej kolejności, by czerpać jak najwięcej frajdy.

Przede wszystkim warto zacząć od głównej sagi filmowej, czyli trylogii z lat 1977-1983, trylogii prequeli z lat 1999-2005 oraz nowej trylogii z lat 2015-2019. To one tworzą trzon fabularny i zawierają najważniejsze wydarzenia związane z rodziną Skywalkerów.

Następnie można sięgnąć po seriale aktorskie i animowane, które idealnie uzupełniają fabułę filmów pełnometrażowych. Na koniec obejrzyj spin-offy pokroju Hana Solo czy Rogue One, które rozszerzają świat przedstawiony.

Dzięki takiej kolejności oglądania Star Wars po kolei od początku do końca poznasz historię wydarzeń w galaktyce i będziesz mógł cieszyć się świetną kosmiczną przygodą! Znajomość właściwego porządku seansu z pewnością umili maraton każdemu fanowi Gwiezdnych Wojen.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Rick i Morty: Który z sezonów tego szalonego serialu jest najlepszy?
 3. Gra o Tron, sezon 5: Oto co wydarzyło się w pierwszym odcinku!
 4. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
 5. Kim prywatnie jest Michał Żurawski? Oto żona, dzieci oraz pasje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki

Jestem dziennikarzem filmowym będącym krytykiem filmowym. Specjalizuję się w rzetelnej analizie warstwy fabularnej i wizualnej nowych filmów. Moje oceny są wyważone i dobrze uargumentowane. Liczą się dla mnie przede wszystkim walory artystyczne dzieła.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły