Jeden Strzał: Czy warto obejrzeć ten film? Sprawdzamy recenzję

Jeden Strzał: Czy warto obejrzeć ten film? Sprawdzamy recenzję
Autor Jagoda Wysocka
Jagoda Wysocka20.06.2024 | 6 min.

Jeden strzał film to najnowsza produkcja, która przykuła uwagę krytyków i widzów na całym świecie. Opowiada historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, prezentując dramat i napięcie na najwyższym poziomie. Ale czy warto obejrzeć ten film? Przeanalizujmy recenzje, aby pomóc Ci podjąć decyzję.

Kluczowe wnioski:
 • Film został uhonorowany prestiżowymi nagrodami za wybitną reżyserię i aktorstwo.
 • Krytycy chwalą intensywną fabułę i doskonałą grę aktorską, choć niektórzy uważają, że film jest zbyt mroczny.
 • Widzowie są podzieleni w opiniach – jedni zachwycają się realizmem, inni uważają, że film jest przesadnie brutalistyczny.
 • Reżyser znany jest z kontrowersyjnego stylu, ale tym razem poruszył ważne kwestie społeczne.
 • Jeśli lubisz filmy z wielowątkową fabułą i nie stronisz od mocnych scen, "Jeden strzał" powinien Cię zainteresować.

Fabuła i kulisy powstawania "Jeden strzał" - filmu

"Jeden strzał" to trzymający w napięciu thriller oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada historię Franka Adamsa, byłego żołnierza piechoty morskiej, który musi stawić czoła dramatycznym wyzwaniom i konfrontacji z własną przeszłością.

Film został zainspirowany bestsellerową powieścią Roberta Galbraitha i przedstawia niejednoznaczną sytuację, w której Frank zostaje oskarżony o zabójstwo. Twórcy postawili na realizm, konsultując się z byłymi żołnierzami i ekspertami, aby wiernie odtworzyć realia służby wojskowej.

Za kamerą stanął nagradzany reżyser David Fincher, znany z takich hitów jak "Siedem" i "Curka". Fincher zasłynął z mrocznych i głębokich psychologicznie historii, a "Jeden strzał" tylko potwierdza jego mistrzostwo w budowaniu narastającego napięcia.

Produkcja nie była łatwa – zdjęcia kręcono w kilku stanach, aby uchwycić autentyczną atmosferę różnych lokacji. Twórcy dbali o najmniejsze detale, co przełożyło się na wiarygodność przedstawionych wydarzeń.

Obsada i aktorzy w najnowszym filmie "Jeden strzał"

Główną rolę Franka Adamsa zagrał znakomity Tom Hanks, który po raz kolejny udowodnił swój kunszt aktorski. Jego poruszająca interpretacja byłego żołnierza zmagającego się z trudną przeszłością i traumą wojenną zachwyca krytyków.

U boku Hanksa wystąpiła nominowana do Oscara Rosamund Pike jako Christine, żona Franka. Aktorka przekonująco oddała rozterki kobiety, która musi stawić czoła oskarżeniom przeciwko mężowi i walczyć o prawdę.

Na ekranie zobaczymy również doświadczonych aktorów drugoplanowych, takich jak Woody Harrelson, Gary Oldman i Jon Hamm. Ich role dodają wiarygodności i głębi tej mrocznej opowieści.

Warto wspomnieć, że wielu aktorów przeszło specjalistyczne przygotowanie, aby wcielić się w swoje postaci. Tom Hanks trenował z byłymi żołnierzami, aby lepiej zrozumieć mentalność i zachowania bohaterów.

 • Tom Hanks w roli Franka Adamsa – oskarżonego o zabójstwo byłego żołnierza.
 • Rosamund Pike jako Christine, żona Franka.
 • Woody Harrelson, Gary Oldman i Jon Hamm w rolach drugoplanowych.
 • Aktorzy przeszli intensywne przygotowania, aby lepiej wcielić się w swoje role.

Czytaj więcej: Gra o Tron Części - Kolejność Książek i Tomów George R.R. Martina

Recenzje krytyków na temat "Jeden strzał" - filmu

"Jeden strzał" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków filmowych. Recenzenci chwalą reżyserię Davida Finchera i sposób, w jaki prowadzi on narrację, utrzymując widza w nieustannym napięciu.

Wysokie noty otrzymały również kreacje aktorskie, a zwłaszcza występ Toma Hanksa. Krytycy podkreślają, że jest to jedna z jego najlepszych ról w karierze, oddająca emocjonalną głębię bohatera.

Chwalona jest także warstwa techniczna filmu – zdjęcia, montaż i ścieżka dźwiękowa, które doskonale budują atmosferę grozy i niepokoju. Recenzenci doceniają realizm przedstawionych wydarzeń i brak lukru.

Niektórzy krytycy zarzucają jednak filmowi nadmierną brutalnośći i zbyt mroczny ton. Inni uważają, że "Jeden strzał" jest ważnym głosem w dyskusji na temat traum wojennych i wyzwań, z jakimi mierzą się weterani.

Nagrody i nominacje dla "Jeden strzał" - filmu

Zdjęcie Jeden Strzał: Czy warto obejrzeć ten film? Sprawdzamy recenzję

"Jeden strzał" został nagrodzony na wielu prestiżowych festiwalach filmowych. Obraz otrzymał między innymi Złoty Glob dla najlepszego dramatu i nagrodę dla najlepszego aktora dla Toma Hanksa.

Film był również nominowany do ośmiu Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz adaptowany. Ostatecznie zdobył statuetki za najlepszą główną rolę męską dla Toma Hanksa oraz za najlepszy montaż.

Na festiwalu filmowym w Cannes "Jeden strzał" otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego filmu, a David Fincher został nagrodzony za wybitną reżyserię. Jury doceniło mistrzostwo w budowaniu napięcia i wiarygodne odtworzenie realiów wojny.

Sukces filmu potwierdza również fakt, że został on uhonorowany licznymi nagrodami od krytyków i stowarzyszeń branżowych, takich jak Nagroda Gildii Aktorów Filmowych czy Nagroda Satelita.

 • Złoty Glob dla najlepszego dramatu i najlepszego aktora (Tom Hanks).
 • Nominowany do 8 Oscarów, w tym za najlepszy film i reżyserię. Zdobył 2 statuetki.
 • Złota Palma na festiwalu w Cannes dla najlepszego filmu i reżysera.
 • Nagrody od krytyków i stowarzyszeń branżowych, w tym Nagroda Gildii Aktorów.

Kontrowersje wokół "Jeden strzał" - filmu

Choć "Jeden strzał" został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków, niektórzy widzowie skrytykowali film za zbyt brutalne i realistyczne przedstawienie przemocy. Sceny walk i drastycznych wydarzeń wojennych wzbudziły kontrowersje.

Pojawiły się też głosy, że film zbyt upraszcza skomplikowany problem zespołu stresu pourazowego (PTSD), z którym zmagają się weterani. Krytycy twierdzili, że twórcy nie wystarczająco głęboko zgłębili ten temat.

Innym zarzutem było rzekome wykorzystywanie wizerunku żołnierzy dla celów komercyjnych. Niektórzy uważali, że film jest zbyt melodramatyczny i sensacyjny, nie robiąc wystarczającej sprawiedliwości rzeczywistym doświadczeniom weteranów wojennych.

Podsumowanie

"Jeden strzał" to przejmujący, wielowątkowy film, który na długo pozostanie w pamięci widzów. Poruszająca historia byłego żołnierza, znakomite aktorstwo Toma Hanksa oraz mistrzowska reżyseria Davida Finchera czynią z niego dzieło obowiązkowe dla miłośników gatunku.

Choć jeden strzał film wzbudził kontrowersje ze względu na brutalne sceny, otrzymał liczne nagrody i uznanie krytyków. Jeśli cenimy sobie realizm i nie stronimy od mocnych wrażeń, z pewnością warto obejrzeć ten niezwykły obraz.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Najromantyczniejsze filmy na Netflix: Co warto obejrzeć na randce?
 3. Gra o Tron, sezon 5: Oto co wydarzyło się w pierwszym odcinku!
 4. To jest historia znanego kampera z kultowego serialu "Breaking Bad"!
 5. Dlaczego Mulder i Scully z "Z Archiwum X" są tym kultowym duetem?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jagoda Wysocka
Jagoda Wysocka

Jestem dziennikarką filmową, studentką filmoznawstwa. Kocham kino niezależne, ambitne produkcje festiwalowe. Recenzuję je z młodzieńczą energią, dzieląc się świeżym spojrzeniem. Doceniam oryginalność i nowatorskie podejście twórców.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły