Kto zagrał w serialu Lalka? Poznajemy pełną obsadę aktorską!

Kto zagrał w serialu Lalka? Poznajemy pełną obsadę aktorską!
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki20.06.2024 | 6 min.

Lalka obsada była prawdziwą gratką dla miłośników literatury i kina. Ten niezwykły serial oparty na słynnej powieści Bolesława Prusa zgromadził plejadę utalentowanych aktorów, którzy tchnęli życie w bohaterów na miarę klasyki polskiej literatury. Przedstawiamy Ci garść ciekawostek na temat obsady - zarówno tych odgrywających główne role, jak i drugoplanowe postaci, które jednak odegrały kluczową rolę w tym niezapomnianym dziele.

Kluczowe wnioski:
 • Serial "Lalka" gromadzi prawdziwe gwiazdy polskiego kina i teatru, zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. Obsada jest prawdziwą mieszanką różnych talentów.
 • Główne role powierzono uznanym i cenionym aktorom, jednak to właśnie drugoplanowe postacie nierzadko kradły show swoimi znakomitymi kreacjami.
 • Obejrzenie tego serialu to nie tylko spotkanie z arcydziełem literatury, ale także możliwość podziwiania prawdziwych pereł w wykonaniu polskich artystów.
 • Niektórzy aktorzy z serialu "Lalka" mają na swoim koncie inne kultowe role, inne z kolei za tę kreację otrzymały swoje wielkie pięć minut sławy.
 • Poznając obsadę tego serialu, dowiesz się wielu ciekawostek nie tylko o samych aktorach, ale też o całym procesie powstawania tej niezwykłej ekranizacji.

Lalka obsada aktorów serialu - kto wystąpił w rolach głównych?

Gdy mówimy o serial lalka obsada, nie możemy nie wspomnieć o prawdziwych gwiazdach, które zagrały główne role. Serialowa wersja "Lalki" Bolesława Prusa to dzieło zrealizowane przez prawdziwą plejadę znakomitych polskich aktorów. Ich kreacje na zawsze zapisały się w historii polskiej telewizji i kina.

Na samym szczycie tej obsady znajdował się niekwestionowany mistrz, Tomasz Stockinger, który wcielił się w rolę warszawskiego kupca Stanisława Wokulskiego. Jego fenomenalna gra pozwoliła uwiarygodnić nawet najbardziej złożone i skomplikowane aspekty psychiki tego niezwykłego bohatera literackiego. To właśnie dzięki Stockingerowi Wokulski stał się tak bliski i zrozumiały dla widzów.

U jego boku mogliśmy podziwiać piękną i utalentowaną Małgorzatę Braunek, która zagrała tytułową Lalkę, czyli Izabelę Łęcką. Ten niezwykle trudny wizerunek kokietki i uwodzicielki wymagał nie tylko urody, ale też ogromnych umiejętności aktorskich. Braunek stanęła na wysokości zadania, tworząc postać równie fascynującą, co kontrowersyjną.

W role drugoplanowe, ale również niezwykle ważne, wcielili się między innymi: Janusz Michałowski jako Ignacy Rzecki, Zbigniew Zapasiewicz jako Julian Ochocki, czy Marek Walczewski jako Henryk Wohlfart. To właśnie dzięki zaangażowaniu całej tej niezwykłej obsady, świat powieści Prusa nabrał realnych kształtów przed oczami widzów.

Lalka obsada wersji teatralnej - kariery sceniczne aktorów

Wiele gwiazd związanych z obsadą serialu lalka to jednocześnie uznanei i cenieni artyści sceny. Teatr był dla nich pierwszym domem, a doświadczenia z desek umożliwiły im późniejszą znakomitą grę w telewizji i filmie. Przyjrzyjmy się zatem ich karierom scenicznym!

Tomasz Stockinger, odtwórca głównej roli Stanisława Wokulskiego, był prawdziwą legendą Teatru Polskiego w Warszawie. To właśnie na tych deskach mógł rozwijać swój kunszt aktorski przez dziesiątki lat, odgrywając role zarówno w klasycznych, jak i współczesnych sztukach. Jego warsztat zdobyty na scenie okazał się bezcenny podczas pracy nad serialem.

Zbigniew Zapasiewicz, który wcielił się w postać Juliana Ochockiego, to również aktor mocno związany z instytucjami teatralnymi. Zaczynał karierę na deskach warszawskiego Teatru Narodowego, by następnie występować na innych prestiżowych scenach Polski. Jego doświadczenie pozwoliło dodać wiarygodności postaci cynicznego, acz charyzmatycznego uwodziciela.

Warto też wspomnieć o Małgorzacie Braunek, która pomimo młodego wieku, w momencie realizacji "Lalki" już mogła pochwalić się cennymi rolami na deskach teatrów w Warszawie. Ten kunszt bardzo pomógł jej w stworzeniu wiarygodnej kreacji Izabeli Łęckiej.

 • Niewiele osób wie, że aktorzy grający w serialu "Lalka" mają na swoim koncie dziesiątki różnych ról teatralnych.
 • To właśnie scena umożliwiła im wypracowanie warsztatu tak niezbędnego przy pracy nad niezwykłą ekranizacją.

Czytaj więcej: Teen Wolf teenage sezon 7 2021 - co się wydarzyło z bohaterami?

Lalka obsada wokół serialu - osoby pracujące przy produkcji

Realizacja tak epickiego dzieła, jakim jest "Lalka" z pewnością nie byłaby możliwa bez zaangażowania całej rzeszy ludzi pracujących na planie zdjęciowym. Obsada serialu Lalka to nie tylko aktorzy, ale też cała ekipa techniczna, która tchnęła życie w powieść Prusa. Oto niektóre osoby, bez których to przedsięwzięcie nigdy nie doszłoby do skutku.

Autorem scenariusza była wybitna polska dramatopisarka Ilona Łepkowska, która z ogromną dbałością przeniosła fabułę powieści na potrzeby wersji telewizyjnej. Reżyserem całego serialu był natomiast Ryszard Ber, realizator wielu znanych polskich produkcji, m.in. "Lalki" czy "Stawki większej niż życie".

Za warstwę wizualną odpowiadał znakomity operator Jerzy Wójcik, którego praca kamerą pozwoliła oddać cały klimat i nastrój warszawskich dzielnic z końca XIX wieku. Scenografię zaś zaprojektował nieżyjący już Andrzej Walczak. To właśnie w jego wizji powieściowa Warszawa nabrała realnych kształtów.

Oprócz nich w pracę przy "Lalce" zaangażowanych było setki innych ludzi - od charakteryzatorów, kostiumografów, po montażystów i dźwiękowców. To dzięki ich zaangażowaniu końcowy efekt był tak znakomity.

Lalka obsada wokół książki - aktorzy w ekranizacji powieści

Obsada aktorska serialu Lalka nie była pierwszą, która podjęła się ekranizacji kultowej powieści Bolesława Prusa. Już wcześniej dzieło to doczekało się kilku prób przeniesienia go na inne medium. Przyjrzyjmy się tym wcześniejszym obsadom!

W 1915 roku niemiecko-polskim reżyserem Richardem Ordenowem nakręcony został niemy film "Lalka" w reżyserii Aleksandra Hertza. Tytułową rolę Izabeli Łęckiej zagrała Ewa Pobratyńska, zaś Stanisława Wokulskiego wcielił się Stanisław Krzemiński.

W latach 60. XX wieku pojawiła się kolejna ekranizacja "Lalki", tym razem w formie dwóch filmów kinowych wyreżyserowanych przez Wojciecha Jerzego Hasa. W rolę Wokulskiego wcielił się wówczas Mariusz Dmochowski, zaś rolę Izabeli ponownie zagrała Beata Pobratyńska, córka aktorki z wersji niemej.

Podsumowanie

Zdjęcie Kto zagrał w serialu Lalka? Poznajemy pełną obsadę aktorską!

Przyjrzeliśmy się niezwykłej obsadzie serialu lalka. To prawdziwy zespół gwiazd polskiej sceny - zarówno tych uznanychod dekad, jak i świeżych talentów. Ich role na długo pozostaną w pamięci widzów, a sama ekranizacja to kwintesencja dobrego aktorstwa. Aktorzy ci wnieśli życie w powieściowe postaci, sprawiając, że stały się nam bliskie i zrozumiałe.

Na uwagę zasługuje też ogromna rzesza ludzi zaangażowanych w realizację serialu lalka obsada - zarówno techniczna, jak i twórcza. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu mogliśmy podziwiać tak znakomity efekt końcowy. Prawdziwy majstersztyk, który przejdzie do historii polskiej kultury.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Najromantyczniejsze filmy na Netflix: Co warto obejrzeć na randce?
 3. Gra o Tron, sezon 5: Oto co wydarzyło się w pierwszym odcinku!
 4. To jest historia znanego kampera z kultowego serialu "Breaking Bad"!
 5. Dlaczego Mulder i Scully z "Z Archiwum X" są tym kultowym duetem?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki

Jestem dziennikarzem filmowym będącym krytykiem filmowym. Specjalizuję się w rzetelnej analizie warstwy fabularnej i wizualnej nowych filmów. Moje oceny są wyważone i dobrze uargumentowane. Liczą się dla mnie przede wszystkim walory artystyczne dzieła.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły