Seriale kryminalne skandynawskie - Top 10 najlepszych produkcji

Seriale kryminalne skandynawskie - Top 10 najlepszych produkcji
Autor Oskar Walczak
Oskar Walczak26.10.2023 | 6 min.

Serial Kryminalny Skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków na świecie. W ostatnich latach na fali popularności skandynawskich kryminałów powstało wiele świetnych seriali, które zdobyły uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. W niniejszym artykule przedstawiamy subiektywny wybór 10 najlepszych produkcji z Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii, które koniecznie musisz zobaczyć.

Kluczowe wnioski:
 • Skandynawskie seriale kryminalne cechuje mroczny klimat i zawiłe intrygi.
 • Wśród najlepszych produkcji znajdują się m.in. Most, Wallander czy Komisarz Lund.
 • Duńskie i szwedzkie seriale najczęściej trafiają na listy najlepszych.
 • Seriale islandzkie i norweskie również mają kilka świetnych propozycji.
 • Zapraszamy do lektury przeglądu 10 wybitnych skandynawskich seriali kryminalnych!

Oto najlepsze skandynawskie seriale kryminalne

Skandynawskie seriale kryminalne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Mroczny klimat, zawiłe intrygi i niejednoznaczni bohaterowie przyciągają przed ekrany widzów zafascynowanych specyficzną atmosferą Północy. Kraje skandynawskie mają w swojej filmografii wiele świetnych produkcji kryminalnych, które na stałe wpisały się do kanonu tego gatunku. Poniżej prezentujemy subiektywny wybór najlepszych skandynawskich seriali kryminalnych, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Które kraje mają najlepsze seriale kryminalne?

Jeśli chodzi o ilość i jakość seriali kryminalnych, to zdecydowanie w czołówce plasują się Szwecja i Dania. To właśnie te kraje mają w swojej filmografii najwięcej świetnych i rozpoznawalnych na całym świecie tytułów. Słynne duńskie seriale to między innymi Komisarz Lund, Most czy Departament Q, zaś ze szwedzkich produkcji na pierwszy plan wysuwają się choćby Wallander, Arne Dahl czy Beck. Wysoki poziom prezentują również seriale z Norwegii i Islandii, choć tych tytułów jest już nieco mniej.

Czytaj więcej: Seriale o Szpitalach - Top 10 Medycznych Seriali obyczajowych

Jakie motywy dominują w skandynawskich serialach?

Skandynawskie seriale kryminalne charakteryzuje specyficzny klimat. Dominują mroczne, ponure krajobrazy, zwykle ośnieżone lub deszczowe, które idealnie oddają nastrój tych produkcji. Częstym motywem jest też alienacja głównych bohaterów, samotność i poczucie wyobcowania. Typowym skandynawskim motywem są również zbrodnie na tle rodzinnym, małżeńskim czy towarzyskim. Wątki obyczajowe są mocno splecione z kryminalną intrygą. Nie brakuje też odniesień do problemów społecznych, jak alkoholizm, przemoc czy korupcja.

Motyw mroku i alienacji

Mroczny, ponury nastrój i motyw alienacji bohatera są typowe dla skandynawskich seriali kryminalnych. Detektywi często zmagają się z własnymi demonami i prowadzą samotniczy tryb życia, co dodatkowo potęguje mrok tych produkcji. Ten specyficzny klimat przyciąga wielu widzów.

Topowe seriale kryminalne ze Szwecji

Seriale kryminalne skandynawskie - Top 10 najlepszych produkcji

Szwedzkie seriale kryminalne od lat należą do światowej czołówki tego gatunku. Wśród najlepszych produkcji ze Szwecji znajdziemy dobrze znane tytuły takie jak:

 • Wallander - serial na podstawie powieści Henninga Mankella z Kristerm Henriksonem w roli tytułowego inspektora.
 • Beck - długowieczna seria opowiadająca o Stockholmskiej policji.
 • Arne Dahl - ekranizacja cyklu kryminałów o grupie A z Biura Kryminalnym w Sztokholmie.

Wszystkie te seriale łączy świetnie oddana skandynawska atmosfera, niejednoznaczni bohaterowie i trzymająca w napięciu fabuła. To absolutna czołówka szwedzkich produkcji kryminalnych.

Najlepsze seriale kryminalne z Danii

Duńczycy również mają na swoim koncie wiele znakomitych seriali kryminalnych. Wśród najwybitniejszych produkcji z Danii znajdziemy:

Most Kultowy już serial o zabójstwach na moście łączącym Danię i Szwecję.
Komisarz Lund Historia niezwykłej detektyw Lund ścigającej seryjnych morderców.
Departament Q Ekranizacja bestsellerowego cyklu powieści Jussiego Adlera-Olsena.

To tylko wybrane tytuły spośród wielu świetnych duńskich seriali kryminalnych. Wszystkie łączy fascynująca fabuła osadzona w mrocznym klimacie Północy.

Warto obejrzeć te norweskie produkcje

Norwegia ma w swojej filmografii kilka naprawdę dobrych seriali kryminalnych. Do tych wartych obejrzenia należą:

 • Monster - historia seryjnego mordercy Nilsa z perspektywy jego ofiar.
 • Okupowani - serial osadzony w okupowanej przez nazistów Norwegii.
 • Mammon - intrygująca opowieść o pieniądzach, władzy i korupcji.

Te produkcje pokazują, że także Norwegia ma do zaoferowania świetne seriale kryminalne, choć na razie w mniejszej ilości niż Szwecja czy Dania.

Islandzkie seriale kryminalne warte uwagi

Z niewielkiej Islandii również pochodzi kilka bardzo dobrych seriali kryminalnych. Wśród tych wartych uwagi znajdziemy:

Serial Pod osłoną nocy ze świetną İris Taną Emils jako policyjną psycholożkę Freyę. To jeden z najlepszych islandzkich seriali ostatnich lat.

Oprócz tego na Islandii powstały także ciekawe produkcje jak Pressa, Lava Field czy The Court. Islandzcy twórcy udowadniają, że nawet z małego kraju może pochodzić świetny serial kryminalny.

Podsumowując, skandynawskie seriale kryminalne to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków na świecie. Kraje skandynawskie mają w tej dziedzinie naprawdę wiele świetnych produkcji, które na stałe wpisały się do kanonu kryminału. Mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór najlepszych seriali zachęci Was do sięgnięcia po te tytuły i zanurzenia się w mrocznym klimacie Północy.

Podsumowanie

Skandynawskie seriale kryminalne to obecnie jeden z najchętniej oglądanych gatunków na całym świecie. Produkcjom ze Szwecji, Danii, Norwegii czy Islandii nie można odmówić specyficznego klimatu, który przyciąga rzesze fanów. Na platformie Netflix znajdziemy obecnie bogatą ofertę Skandynawskich Seriali Kryminalnych, dzięki którym możemy poznać najlepsze tytuły prosto z Północy.

Seriale skandynawskie, a wśród nich przede wszystkim produkcje kryminalne, zdobywają uznanie widzów i krytyków na całym świecie. Ich atutem jest nie tylko wciągająca, mroczna historia, ale także wnikliwe studium bohaterów oraz odniesienia do problemów społecznych. Jeśli szukasz dobrego skandynawskiego serialu kryminalnego, sięgnij po sprawdzone tytuły takie jak Komisarz Lund, Most, Wallander czy Monster.

Szczególnie polecamy seriale szwedzkie i duńskie. To właśnie te kraje mają w swojej filmografii najwięcej świetnych seriali kryminalnych. Warto wymienić choćby duńskie Most i Komisarz Lund oraz szwedzkie Wallandera i Arne Dahla. Również Norwegia i Islandia mają kilka mocnych tytułów, jak Monster czy Pod osłoną nocy. Zachęcamy, by poznać najlepsze skandynawskie seriale i przekonać się, dlaczego te produkcje mają fanów na całym świecie.

Mamy nadzieję, że nasz wybór zainspiruje Cię do sięgnięcia po najlepsze skandynawskie seriale kryminalne. Zanurz się w mroczny świat północnych kryminałów i poznaj ich niepowtarzalny klimat oraz fascynujących bohaterów. Jeśli lubicie ciekawie poprowadzoną intrygę kryminalną, to te seriale są właśnie dla Was.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Czy warto obejrzeć komediowy serial Grace i Grace na Netflix?
 3. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
 4. Dlaczego Mulder i Scully z "Z Archiwum X" są tym kultowym duetem?
 5. Gra o tron w Chorwacji | Dubrownik, Split i inne miejsca z serialu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Oskar Walczak
Oskar Walczak

Jestem dziennikarzem filmowym, pasjonatem kina akcji i fantastycznonaukowego. Recenzuję nowości z tych gatunków, doceniając przede wszystkim dobrą rozrywkę i zajmującą fabułę. Piszę z zaangażowaniem, lekko i z humorem. Lubię blockbustery.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły