Targaryenowie Drzewo Genealogiczne Rodu Smoka Gra o Tron

Targaryenowie Drzewo Genealogiczne Rodu Smoka Gra o Tron
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki26.10.2023 | 7 min.

Targaryenowie Drzewo genealogiczne to fascynująca historia jednego z najpotężniejszych rodów w świecie Gry o Tron. Począwszy od legendarnego Aegona Zdobywcy, poprzez kolejnych władców Siedmiu Królestw, aż do Daenerys Niespalonej - ostatniej żyjącej Targaryen. Zrozumienie drzewa genealogicznego tego rodu pomoże Ci lepiej poznać fabułę serialu i książek. Dowiesz się, w jaki sposób Targaryenowie podbili Westeros oraz jak wewnętrzne konflikty doprowadziły ostatecznie do upadku ich potęgi. Zapraszam do fascynującej podróży w głąb historii jednego z najbarwniejszych rodów świata Pieśni Lodu i Ognia!

Kluczowe wnioski:
 • Drzewo genealogiczne pokazuje historię i ewolucję rodu Targaryenów od Aegona Zdobywcy.
 • Klęska szaleństwa doprowadziła do upadku potęgi Targaryenów.
 • Daenerys Targaryen jest ostatnią żyjącą przedstawicielką tego rodu.
 • Ród Targaryenów odegrał kluczową rolę w podboju Westeros.
 • Konflikty wewnątrz rodu doprowadziły do Rebelii i utraty władzy.

Targaryenowie Drzewo - początki rodu Targaryenów

Ród Targaryenów wywodzi się ze starożytnej Valyrii. Byli jedną z najpotężniejszych rodzin w Wolnych Miastach, znanych z posiadania i tresury smoków. Według legendy przodek rodu, Aenar Targaryen, miał sen proroczy ostrzegający przed zagładą Valyrii. Dzięki temu Targaryenowie opuścili miasto na Smoczej Skale 12 lat przed Kataklizmem i osiedlili się na Smoczej Skale - wyspie u wybrzeży Westeros. Przez następne stulecia ród wzmacniał swoją potęgę, rozwijał sztukę tresury smoków i knuł plany podboju Westeros.

Przełomem było przybycie Aegona Zdobywcy wraz z siostrami-żonami Rhaenys i Visenyą oraz smokami do Westeros. Po krwawej Inwazji Aegon zjednoczył 6 z 7 królestw pod swoim berłem, zakładając dynastię Targaryenów na Żelaznym Tronie. Od tego momentu losy rodu splotły się nierozerwalnie z losem Siedmiu Królestw.

Motto i herby Targaryenów

Mottem Targaryenów było "Ogień i Krew". Ich herbem był czerwony smok o trzech głowach na czarnym polu. Smoki symbolizowały potęgę rodu, która pozwoliła im podbić cały kontynent. Targaryenowie przez wieki pielęgnowali tradycję smoczej tresury, co czyniło ich niezwyciężonymi na polach bitew.

Barwy Targaryenów to czerń i szkarłat - kolory popiołu i ognia, które odzwierciedlały ich fascynację smokami. Te barwy widoczne były w strojach, sztandarach i zbrojach Targaryenów przypominając wszystkim o ich mocy.

Targaryenowie Drzewo - główne gałęzie rodu Targaryenów

Drzewo genealogiczne Targaryenów dzieli się na kilka głównych gałęzi, wywodzących się od potomków Aegona Zdobywcy. Najstarsza linia pochodzi od Aegona I poprzez jego syna Aenysa. To właśnie z tej gałęzi pochodził Szalony Król Aerys II, ojciec Daenerys i Viserysa.

Kolejne linie wywodzą się od innych synów Aegona: Maegora Okrutnego, który zasiadał na tronie po Aenysie oraz księcia Rhaegara - następcy Szalonego Króla Aerysa II. Te gałęzie rodowe odgrywały kluczową rolę w wewnętrznych sporach i walkach o tron, które osłabiły ród Targaryenów.

Ostatnią linią byli potomkowie młodszego brata Aegona - księcia Valarriona Velaryona, lorda Smoczej Skały. To właśnie z tej gałęzi pochodził Rhaenyra Targaryen, kluczowa postać Tanzu Smoków.

Czytaj więcej: Seriale o Szpitalach - Top 10 Medycznych Seriali obyczajowych

Targaryenowie Drzewo - znaczenie smoków dla Targaryenów

Kluczem do potęgi Targaryenów była ich wyjątkowa więź ze smokami. Tresura i posiadanie smoków było zarezerwowane wyłącznie dla Valyrian i ich potomków. Targaryenowie przez stulecia hodowali coraz potężniejsze bestie, które zapewniały im absolutną dominację militarną.

Szczytowym momentem było posiadanie przez Aegona Zdobywcę i jego sióstr trzech wielkich smoków - Baleriona, Vhagara i Meraxesa. Te bestie pomogły im podbić 6 z 7 królestw Westeros w czasie Inwazji. Przez kolejne dekady smoki zapewniały Targaryenom utrzymanie władzy i tłumienie buntów.

Upadek smoczej dominacji

Kres ery smoków nastąpił podczas Tanzu Smoków. W wyniku wyniszczającej wojny domowej zginęła większość smoków, a sztuka ich tresury zanikła. Ostatnim smokom podołał król Aegon III. Od tej pory Targaryenowie stopniowo tracili swoją militarną dominację, aż do ostatecznego upadku podczas Rebelii Roberta.

Targaryenowie Drzewo - najważniejsi członkowie rodu

Targaryenowie Drzewo Genealogiczne Rodu Smoka Gra o Tron

W historii Targaryenów można wyróżnić kilku szczególnie ważnych przedstawicieli tego rodu, którzy wywarli ogromny wpływ na losy Siedmiu Królestw:

 • Aegon Zdobywca - twórca dynastii na Żelaznym Tronie
 • Maegor Okrutny - bezwzględny władca, budowniczy Czerwonej Twierdzy
 • Jaehaerys I - długo panujący król, twórca pokoju i prosperity
 • Rhaenyra - kluczowa postać Tanzu Smoków i walki o sukcesję
 • Aerys II Szalony Król - ostatni władca z rodu, obalony w Rebelii

Wpływ tych postaci, zarówno pozytywny jak i negatywny, kształtował dzieje Westeros przez stulecia panowania Targaryenów.

Targaryenowie Drzewo - upadek potęgi Targaryenów

Potęga rodu Targaryenów zaczęła chylić się ku upadkowi już po Tanzu Smoków, kiedy w wyniku wojny domowej wyginęła większość smoków. Jednak ostateczny cios zadali im Lannisterowie, Starkowie i Baratheonowie podczas Rebelii Roberta.

Bezpośrednią przyczyną buntu było szaleństwo ostatniego Targaryena na tronie - Aerysa II. Jego okrucieństwo, paranoja i zbrodnie doprowadziły do wybuchu rebelii, która obaliła rządy Targaryenów w Westeros po 300 latach.

Symbolem upadku była śmierć księcia Rhaegara z ręki Roberta Baratheona w decydującej bitwie nad Tridentem. Porażka oznaczała koniec dominacji rodu Targaryenów w Siedmiu Królestwach.

Targaryenowie Drzewo - dziedzictwo rodu w serialu Gra o Tron

Mimo upadku, ród Targaryenów odgrywa kluczową rolę w wydarzeniach serialu Gra o Tron. Jego ostatnia żyjąca przedstawicielka, Daenerys Targaryen stopniowo odzyskuje dawny status i dąży do odbudowy potęgi swego rodu.

Dziedzictwo Targaryenów jest obecne także poprzez Jon Snowa, który jak się okazuje jest potomkiem Rhaegara Targaryena. Losy obojga w decydujący sposób wpływają na losy walki o Żelazny Tron w finałowych sezonach serialu.

Motywy przewodnie Targaryenów - smoki, ogień czy plątanina rodowych powiązań - stanowią kluczowy element fabuły Gry o Tron, pomimo upadku ich władzy wieki wcześniej. Poznanie historii tego rodu pozwala lepiej zrozumieć wydarzenia w serialu i książkach.

Podsumowanie

Drzewo Genealogiczne Rodu Targaryenów to fascynująca opowieść o losach jednego z najpotężniejszych rodów w świecie Gry o Tron. Poznanie historii tego rodu, od mitycznego Aegona Zdobywcy po ostatnią żyjącą Targaryen Daenerys, pozwala lepiej zrozumieć fabułę książek i serialu.

Kluczem do potęgi Targaryenów była ich wyjątkowa więź ze smokami, która zapewniła im podbój Westeros. Jednak w wyniku wyniszczających wojen domowych, jak Taniec Smoków, ród stopniowo tracił swoją siłę. Ostateczny cios zadała Rebelia Roberta, która obaliła ich panowanie.

Jednak dziedzictwo Targaryenów wciąż odgrywa ogromną rolę w wydarzeniach z serialu Gra o Tron. Losy Daenerys i Jon Snowa, potomków tego rodu, decydują o losach walki o Żelazny Tron. Historia Targaryenów pozwala zrozumieć tło tych wydarzeń.

Drzewo Genealogiczne Targaryenów to fascynująca i złożona opowieść o wzlotach i upadkach jednego z najbarwniejszych rodów w świecie Pieśni Lodu i Ognia. Zapraszam do jej poznania!

Najczęstsze pytania

Targaryenowie wywodzą się ze starożytnej Valyrii - jednego z Wolnych Miast Essos słynących z hodowli smoków. Byli jedną z najpotężniejszych rodzin valyriańskich. Według legendy przodek rodu Aenar Targaryen miał proroczy sen ostrzegający przed zagładą miasta, dzięki czemu Targaryenowie opuścili Valyrię na 12 lat przed Kataklizmem.

Kluczową rolę odegrał Aegon Zdobywca z siostrami-żonami i trzema smokami. W czasie Inwazji Aegona spustoszył on swoimi smokami 6 z 7 królestw, zmuszając władców do kapitulacji. Dzięki smokom Targaryenowie szybko podporządkowali sobie cały kontynent.

Do upadku Targaryenów przyczyniły się przede wszystkim wojny domowe, jak Taniec Smoków, które znacznie osłabiły ród. Dodatkowo w wyniku tych wojen wyginęła większość smoków. Ostateczny cios zadało szaleństwo króla Aerysa II i Rebelia Roberta.

Bez wątpienia tytuł ten należy się Aegonowi Zdobywcy. To właśnie ten legendarne władca wraz z siostrami-żonami i smokami podbił 6 z 7 królestw Westeros, zakładając dynastię Targaryenów na Żelaznym Tronie.

Mimo upadku rodu, Targaryenowie wciąż odgrywają kluczową rolę. Walka Daenerys o odzyskanie tronu przodków i tajemnica pochodzenia Jon Snowa to główne wątki związane z tym rodem w serialu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Czy warto obejrzeć komediowy serial Grace i Grace na Netflix?
 3. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
 4. Dlaczego Mulder i Scully z "Z Archiwum X" są tym kultowym duetem?
 5. Gra o tron w Chorwacji | Dubrownik, Split i inne miejsca z serialu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki

Jestem dziennikarzem filmowym będącym krytykiem filmowym. Specjalizuję się w rzetelnej analizie warstwy fabularnej i wizualnej nowych filmów. Moje oceny są wyważone i dobrze uargumentowane. Liczą się dla mnie przede wszystkim walory artystyczne dzieła.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły