Postacie z Gry o Tron – Jacy Bohaterowie Występują w Serialu Gra o Tron?

Postacie z Gry o Tron – Jacy Bohaterowie Występują w Serialu Gra o Tron?
Autor Jagoda Wysocka
Jagoda Wysocka26.10.2023 | 6 min.

Postacie z Gry o Tron to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych bohaterów współczesnej popkultury. Ten artykuł przybliży najważniejsze postacie występujące w serialu Gra o Tron na podstawie sagi George'a R.R. Martina Pieśń Lodu i Ognia. Poznasz tu zarówno głównych bohaterów, jak i bardziej drugoplanowe, ale niezwykle barwne postacie. Dowiesz się, kim są, skąd pochodzą, jakie odgrywają role i jakie jest ich miejsce w tym niezwykłym, pełnym intryg świecie Westeros.

Kluczowe wnioski:
 • Serial Gra o Tron oparty jest na sadze książek Pieśń Lodu i Ognia.
 • W serialu występuje bardzo dużo barwnych i charakterystycznych postaci.
 • Najważniejsi bohaterowie to członkowie rodów Stark, Lannister i Targaryen.
 • Każda postać odgrywa inną rolę w walce o Żelazny Tron.
 • Losy bohaterów są niezwykle ciekawe i pełne zwrotów akcji.

Główni bohaterowie serialu Gra o Tron

Głównymi bohaterami serialu Gra o Tron są członkowie kilku rodów walczących o władzę nad Siedmioma Królestwami Westeros. Najważniejsi z nich to przedstawiciele rodu Starków, którzy początkowo sprawują władzę na Północy jako Namiestnicy Winterfell. Należą do nich Eddard „Ned”, Catelyn, Robb, Sansa, Arya, Bran i Rickon Stark. Kolejnym kluczowym rodem jest ród Lannisterów, który dąży do przejęcia Żelaznego Tronu. Do tej rodziny należą m.in. Cersei, Jaime i Tyrion Lannister. Ostatnim z głównych rodów jest ród Targaryenów, który w przeszłości sprawował władzę nad Siedmioma Królestwami. Jego ostatnią żyjącą przedstawicielką jest Daenerys Targaryen.

Losy tych bohaterów są ze sobą ściśle powiązane. Członkowie rodów Starków, Lannisterów i Targaryenów walczą o władzę, wpływy i przetrwanie swoich rodów. Ich działania prowadzą do licznych konfliktów, intryg i zwrotów akcji. Dzięki temu fabuła serialu jest niezwykle ciekawa i wciągająca.

Eddard "Ned" Stark

Eddard „Ned” Stark pełni funkcję Namiestnika Winterfell i jest głową rodu Starków. To honorowy i sprawiedliwy człowiek, który zawsze stara się postępować słusznie. Zostaje mianowany Namiestnikiem Króla, jednak popada w konflikt z rodem Lannisterów, który prowadzi do jego śmierci.

Najważniejsi przedstawiciele Rodu Starków

Ród Starków, którego siedzibą jest Winterfell, jest jednym z Wielkich Rodów Westeros. Starkowie są znani ze swojego honoru i chęci wymierzania sprawiedliwości. Do najważniejszych przedstawicieli tego rodu należą:

 • Eddard „Ned” Stark – lord Winterfell, mąż Catelyn
 • Catelyn Stark – żona Eddarda
 • Robb Stark – ich najstarszy syn, który zostaje Królem Północy
 • Sansa Stark – ich córka
 • Arya Stark – ich młodsza córka
 • Bran Stark – ich młodszy syn
 • Rickon Stark – ich najmłodszy syn

Losy Starków są bardzo burzliwe. Większość z nich ginie w trakcie rywalizacji o władzę w Siedmiu Królestwach. Jednak nawet pomimo śmierci wielu członków, ród Starków odgrywa kluczową rolę w walce o tron.

Czytaj więcej: Seriale o Szpitalach - Top 10 Medycznych Seriali obyczajowych

Kluczowe postacie z rodu Lannisterów

Ród Lannisterów pochodzi z Casterly Rock i jest jednym z najbogatszych i najpotężniejszych rodów w Westeros. Jego członkowie są bardzo ambitni i bezwzględni w dążeniu do władzy. Do najważniejszych Lannisterów należą:

Cersei Lannister – królowa Siedmiu Królestw, żona króla Roberta Baratheona. Po jego śmierci uzurpuje władzę jako regentka swojego syna Joffreya. Jest bardzo wyniosła, okrutna i bezwzględna.

Jaime Lannister – brat bliźniak Cersei, rycerz Gwardii Królewskiej. Znany jako „Królobójca”, ponieważ zabił poprzedniego króla Aerysa II. Prowadzi kazirodczy związek z siostrą Cersei.

Tyrion Lannister – ich młodszy brat, karzeł. Jest niezwykle inteligentny i przebiegły. Staje po stronie Daenerys Targaryen w walce o Żelazny Tron.

Bohaterowie z Winternfell i Riverrun

Postacie z Gry o Tron – Jacy Bohaterowie Występują w Serialu Gra o Tron?

Oprócz głównych rodów, ważnymi bohaterami serialu są także postacie związane z zamkami Winternfell i Riverrun – siedzibami Starków i Tullych.

Do pierwszej grupy należą m.in. Jon Snow, Theon Greyjoy czy Ygritte – osoby, które w różny sposób łączą się z rodem Starków i dzielą ich losy. Natomiast w Riverrun rezydują Catelyn Stark z domu Tully, jej brat Edmure oraz stryj Brynden „Czarna Ryba” Tully – którzy wspierają ród Starków w walce z Lannisterami.

„Kiedy gra się w grę o trony, wygrywa się albo umiera. Nie ma miejsca na kompromisy.”

Słowa Cersei dobrze podsumowują bezwzględny charakter walki o władzę w Westeros. Każda z postaci musi w tej grze wykazać się sprytem, inteligencją i umiejętnościami przetrwania.

Postacie walczące o Żelazny Tron

Oprócz głównych rodów, o władzę nad Siedmioma Królestwami walczą także inne postacie:

Petyr Baelish „Mały palec” przebiegły intrygant i manipulator
Varys mistrz szeptów w królewskiej radzie
Stannis Baratheon starszy brat zmarłego króla Roberta

Każda z tych postaci odgrywa istotną, choć drugoplanową rolę w walce o władzę. Ich intrygi i knowania mają często kluczowe znaczenie dla losów głównych bohaterów i całej fabuły serialu.

Losy Daenerys Targaryen w serialu

Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci jest Daenerys Targaryen z rodu obalonej dynastii Targaryenów. Na początku serialu jej pozycja jest bardzo słaba, jest tylko zakładniczką swego brata.

Jednak w miarę rozwoju wydarzeń Daenerys staje się coraz potężniejsza i zyskuje ogromną armię oraz smoki. Ostatecznie powraca do Westeros, by odzyskać Żelazny Tron. Jej losy pokazują, jak wiele musi przejść młoda dziewczyna, by stać się jedną z najpotężniejszych władczyni Westeros.

Dzięki wielu zwrotom akcji, losy Daenerys są jednymi z najciekawszych w całym serialu. Jej historia dobrze pokazuje złożoną i wciągającą fabułę Gry o Tron.

Podsumowanie

Serial „Gra o Tron” wprowadził nas w niezwykły świat, pełen barwnych postaci. Poznaliśmy losy wielu bohaterów z różnych stron, którzy walczyli o przetrwanie swoich rodów i zdobycie Żelaznego Tronu. Kluczową rolę odegrali tu Starkowie, Lannisterowie i Targaryenowie.

Śledziliśmy losy takich bohaterów jak Eddard, Robb, Sansa czy Arya Stark. Widzieliśmy intrygi Cersei, Jaimego i Tyriona Lannistera. Podziwialiśmy też fascynującą przemianę Daenerys Targaryen z wykorzystanej dziewczyny w potężną smoczą królową.

Dzięki licznym zwrotom akcji i bacznej obserwacji motywacji bohaterów, serial „Gra o Tron” wciągnął nas w swoją historię. Choć wiele postaci poniosło tragiczną śmierć, to ich heroiczna walka o ideały zapada w pamięć.

Ten artykuł pozwolił przypomnieć sobie najciekawsze postacie serialu i lepiej zrozumieć ich role w tej epickiej opowieści o władzy, honorze i zemście. Fani „Gry o Tron” z pewnością chętnie powrócą do tych niezwykłych losów i barwnych bohaterów.

Najczęściej zadawane pytania

Serial Gra o Tron nie ma jednego głównego bohatera. Skupia się on raczej na losach całych rodów rywalizujących o władzę, takich jak Starkowie, Lannisterowie czy Targaryenowie. Jednak za centralne postacie można uznać Eddarda, Robba i Catelyn Starków oraz Cersei, Jaimego i Tyriona Lannisterów.

Do najbardziej lubianych bohaterów zaliczają się Arya i Jon Snow ze względu na swoją waleczność i poczucie honoru. Dużą sympatią cieszy się też Tyrion Lannister dzięki swojej inteligencji i dystansowi do świata.

Choć żaden ród nie dominuje całkowicie, to kluczowe znaczenie mają Starkowie, Lannisterowie i Targaryenowie. Ich konflikt stanowi główną oś fabuły serialu.

Ostatecznie, po wielu perturbacjach i zwrotach akcji, to Daenerys Targaryen z pomocą Jona Snow zdobywa Żelazny Tron, pokonując Cersei Lannister.

Tytuł oddaje rywalizację różnych rodów o władzę nad Siedmioma Królestwami i zdobycie Żelaznego Tronu. Ich walka pełna intryg i politycznych knowań przypomina właśnie grę o tron.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Gra o tron w Chorwacji | Dubrownik, Split i inne miejsca z serialu
 3. Film kostiumowy romans – ranking TOP 10 najlepszych produkcji
 4. Zdrady Serial - Porady Jak Przeżyć Zdradę Partnera i Zbudować Zaufanie
 5. Księżna Diana wywiad BBC - śledztwo po latach | Diana wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jagoda Wysocka
Jagoda Wysocka

Jestem dziennikarką filmową, studentką filmoznawstwa. Kocham kino niezależne, ambitne produkcje festiwalowe. Recenzuję je z młodzieńczą energią, dzieląc się świeżym spojrzeniem. Doceniam oryginalność i nowatorskie podejście twórców.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły