Postacie z Gry o Tron – Jacy Bohaterowie Występują w Serialu Gra o Tron?

Postacie z Gry o Tron – Jacy Bohaterowie Występują w Serialu Gra o Tron?
Autor Jagoda Wysocka
Jagoda Wysocka26 października 2023 | 6 min

Postacie z Gry o Tron to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych bohaterów współczesnej popkultury. Ten artykuł przybliży najważniejsze postacie występujące w serialu Gra o Tron na podstawie sagi George'a R.R. Martina Pieśń Lodu i Ognia. Poznasz tu zarówno głównych bohaterów, jak i bardziej drugoplanowe, ale niezwykle barwne postacie. Dowiesz się, kim są, skąd pochodzą, jakie odgrywają role i jakie jest ich miejsce w tym niezwykłym, pełnym intryg świecie Westeros.

Kluczowe wnioski:
 • Serial Gra o Tron oparty jest na sadze książek Pieśń Lodu i Ognia.
 • W serialu występuje bardzo dużo barwnych i charakterystycznych postaci.
 • Najważniejsi bohaterowie to członkowie rodów Stark, Lannister i Targaryen.
 • Każda postać odgrywa inną rolę w walce o Żelazny Tron.
 • Losy bohaterów są niezwykle ciekawe i pełne zwrotów akcji.

Główni bohaterowie serialu Gra o Tron

Głównymi bohaterami serialu Gra o Tron są członkowie kilku rodów walczących o władzę nad Siedmioma Królestwami Westeros. Najważniejsi z nich to przedstawiciele rodu Starków, którzy początkowo sprawują władzę na Północy jako Namiestnicy Winterfell. Należą do nich Eddard „Ned”, Catelyn, Robb, Sansa, Arya, Bran i Rickon Stark. Kolejnym kluczowym rodem jest ród Lannisterów, który dąży do przejęcia Żelaznego Tronu. Do tej rodziny należą m.in. Cersei, Jaime i Tyrion Lannister. Ostatnim z głównych rodów jest ród Targaryenów, który w przeszłości sprawował władzę nad Siedmioma Królestwami. Jego ostatnią żyjącą przedstawicielką jest Daenerys Targaryen.

Losy tych bohaterów są ze sobą ściśle powiązane. Członkowie rodów Starków, Lannisterów i Targaryenów walczą o władzę, wpływy i przetrwanie swoich rodów. Ich działania prowadzą do licznych konfliktów, intryg i zwrotów akcji. Dzięki temu fabuła serialu jest niezwykle ciekawa i wciągająca.

Eddard "Ned" Stark

Eddard „Ned” Stark pełni funkcję Namiestnika Winterfell i jest głową rodu Starków. To honorowy i sprawiedliwy człowiek, który zawsze stara się postępować słusznie. Zostaje mianowany Namiestnikiem Króla, jednak popada w konflikt z rodem Lannisterów, który prowadzi do jego śmierci.

Najważniejsi przedstawiciele Rodu Starków

Ród Starków, którego siedzibą jest Winterfell, jest jednym z Wielkich Rodów Westeros. Starkowie są znani ze swojego honoru i chęci wymierzania sprawiedliwości. Do najważniejszych przedstawicieli tego rodu należą:

 • Eddard „Ned” Stark – lord Winterfell, mąż Catelyn
 • Catelyn Stark – żona Eddarda
 • Robb Stark – ich najstarszy syn, który zostaje Królem Północy
 • Sansa Stark – ich córka
 • Arya Stark – ich młodsza córka
 • Bran Stark – ich młodszy syn
 • Rickon Stark – ich najmłodszy syn

Losy Starków są bardzo burzliwe. Większość z nich ginie w trakcie rywalizacji o władzę w Siedmiu Królestwach. Jednak nawet pomimo śmierci wielu członków, ród Starków odgrywa kluczową rolę w walce o tron.

Czytaj więcej: Seriale o Szpitalach - Top 10 Medycznych Seriali obyczajowych

Kluczowe postacie z rodu Lannisterów

Ród Lannisterów pochodzi z Casterly Rock i jest jednym z najbogatszych i najpotężniejszych rodów w Westeros. Jego członkowie są bardzo ambitni i bezwzględni w dążeniu do władzy. Do najważniejszych Lannisterów należą:

Cersei Lannister – królowa Siedmiu Królestw, żona króla Roberta Baratheona. Po jego śmierci uzurpuje władzę jako regentka swojego syna Joffreya. Jest bardzo wyniosła, okrutna i bezwzględna.

Jaime Lannister – brat bliźniak Cersei, rycerz Gwardii Królewskiej. Znany jako „Królobójca”, ponieważ zabił poprzedniego króla Aerysa II. Prowadzi kazirodczy związek z siostrą Cersei.

Tyrion Lannister – ich młodszy brat, karzeł. Jest niezwykle inteligentny i przebiegły. Staje po stronie Daenerys Targaryen w walce o Żelazny Tron.

Bohaterowie z Winternfell i Riverrun

Postacie z Gry o Tron – Jacy Bohaterowie Występują w Serialu Gra o Tron?

Oprócz głównych rodów, ważnymi bohaterami serialu są także postacie związane z zamkami Winternfell i Riverrun – siedzibami Starków i Tullych.

Do pierwszej grupy należą m.in. Jon Snow, Theon Greyjoy czy Ygritte – osoby, które w różny sposób łączą się z rodem Starków i dzielą ich losy. Natomiast w Riverrun rezydują Catelyn Stark z domu Tully, jej brat Edmure oraz stryj Brynden „Czarna Ryba” Tully – którzy wspierają ród Starków w walce z Lannisterami.

„Kiedy gra się w grę o trony, wygrywa się albo umiera. Nie ma miejsca na kompromisy.”

Słowa Cersei dobrze podsumowują bezwzględny charakter walki o władzę w Westeros. Każda z postaci musi w tej grze wykazać się sprytem, inteligencją i umiejętnościami przetrwania.

Postacie walczące o Żelazny Tron

Oprócz głównych rodów, o władzę nad Siedmioma Królestwami walczą także inne postacie:

Petyr Baelish „Mały palec” przebiegły intrygant i manipulator
Varys mistrz szeptów w królewskiej radzie
Stannis Baratheon starszy brat zmarłego króla Roberta

Każda z tych postaci odgrywa istotną, choć drugoplanową rolę w walce o władzę. Ich intrygi i knowania mają często kluczowe znaczenie dla losów głównych bohaterów i całej fabuły serialu.

Losy Daenerys Targaryen w serialu

Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci jest Daenerys Targaryen z rodu obalonej dynastii Targaryenów. Na początku serialu jej pozycja jest bardzo słaba, jest tylko zakładniczką swego brata.

Jednak w miarę rozwoju wydarzeń Daenerys staje się coraz potężniejsza i zyskuje ogromną armię oraz smoki. Ostatecznie powraca do Westeros, by odzyskać Żelazny Tron. Jej losy pokazują, jak wiele musi przejść młoda dziewczyna, by stać się jedną z najpotężniejszych władczyni Westeros.

Dzięki wielu zwrotom akcji, losy Daenerys są jednymi z najciekawszych w całym serialu. Jej historia dobrze pokazuje złożoną i wciągającą fabułę Gry o Tron.

Podsumowanie

Serial „Gra o Tron” wprowadził nas w niezwykły świat, pełen barwnych postaci. Poznaliśmy losy wielu bohaterów z różnych stron, którzy walczyli o przetrwanie swoich rodów i zdobycie Żelaznego Tronu. Kluczową rolę odegrali tu Starkowie, Lannisterowie i Targaryenowie.

Śledziliśmy losy takich bohaterów jak Eddard, Robb, Sansa czy Arya Stark. Widzieliśmy intrygi Cersei, Jaimego i Tyriona Lannistera. Podziwialiśmy też fascynującą przemianę Daenerys Targaryen z wykorzystanej dziewczyny w potężną smoczą królową.

Dzięki licznym zwrotom akcji i bacznej obserwacji motywacji bohaterów, serial „Gra o Tron” wciągnął nas w swoją historię. Choć wiele postaci poniosło tragiczną śmierć, to ich heroiczna walka o ideały zapada w pamięć.

Ten artykuł pozwolił przypomnieć sobie najciekawsze postacie serialu i lepiej zrozumieć ich role w tej epickiej opowieści o władzy, honorze i zemście. Fani „Gry o Tron” z pewnością chętnie powrócą do tych niezwykłych losów i barwnych bohaterów.

Najczęstsze pytania

Serial Gra o Tron nie ma jednego głównego bohatera. Skupia się on raczej na losach całych rodów rywalizujących o władzę, takich jak Starkowie, Lannisterowie czy Targaryenowie. Jednak za centralne postacie można uznać Eddarda, Robba i Catelyn Starków oraz Cersei, Jaimego i Tyriona Lannisterów.

Do najbardziej lubianych bohaterów zaliczają się Arya i Jon Snow ze względu na swoją waleczność i poczucie honoru. Dużą sympatią cieszy się też Tyrion Lannister dzięki swojej inteligencji i dystansowi do świata.

Choć żaden ród nie dominuje całkowicie, to kluczowe znaczenie mają Starkowie, Lannisterowie i Targaryenowie. Ich konflikt stanowi główną oś fabuły serialu.

Ostatecznie, po wielu perturbacjach i zwrotach akcji, to Daenerys Targaryen z pomocą Jona Snow zdobywa Żelazny Tron, pokonując Cersei Lannister.

Tytuł oddaje rywalizację różnych rodów o władzę nad Siedmioma Królestwami i zdobycie Żelaznego Tronu. Ich walka pełna intryg i politycznych knowań przypomina właśnie grę o tron.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Rick i Morty: Który z sezonów tego szalonego serialu jest najlepszy?
 3. Gra o Tron, sezon 5: Oto co wydarzyło się w pierwszym odcinku!
 4. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
 5. Kim prywatnie jest Michał Żurawski? Oto żona, dzieci oraz pasje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jagoda Wysocka
Jagoda Wysocka

Jestem dziennikarką filmową, studentką filmoznawstwa. Kocham kino niezależne, ambitne produkcje festiwalowe. Recenzuję je z młodzieńczą energią, dzieląc się świeżym spojrzeniem. Doceniam oryginalność i nowatorskie podejście twórców.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły