Gra o Tron nocny król: geneza, historia, opis | Przewodnik

Gra o Tron nocny król: geneza, historia, opis | Przewodnik
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki26.10.2023 | 8 min.

Gra o Tron nocny król to jedna z najbardziej ikonicznych i złowrogich postaci w całym uniwersum Pieśni Lodu i Ognia. Jego pojawienie się zapowiada nadejście mroźnej zimy i śmiercionośnych niebezpieczeństw dla Westeros. W tym artykule przyjrzymy się bliżej genezie, historii i opisowi tej postaci, aby lepiej zrozumieć kim lub czym tak naprawdę jest ten tajemniczy wróg zza Muru.

Kluczowe wnioski:
 • Nocny król pojawił się już w czasach Pierwszych Ludzi, prowadząc armię umarłych.
 • Ma moc wskrzeszania zabitych jako swoje nieumarłe sługi.
 • Jego celem jest zniszczenie życia i zaprowadzenie „długiej nocy”.
 • W serialu Gra o Tron przedstawiony jest jako humanoidalna, blada istota o lodowatobłękitnych oczach.
 • Stoczył wiele bitew z ludźmi, m.in. podczas Długiej Nocy.

Kim jest nocny król w Grze o Tron?

Nocny król to jedna z najbardziej zagadkowych i przerażających postaci w świecie Westeros przedstawionym w Grze o Tron. Jest on przywódcą armii umarłych i nieustannie dąży do zniszczenia życia oraz zaprowadzenia mroźnej „długiej nocy”.

Według legend nocny król pojawił się już w czasach Pierwszych Ludzi, kiedy to poprowadził swoją armię nieumarłych przeciwko żywym. Uważa się, że nie jest on człowiekiem, lecz jakąś nadprzyrodzoną, mroczną istotą. Posiada moc wskrzeszania poległych wojowników i zamieniania ich w bezwolne sługi, które stają się częścią jego śmiercionośnej armii.

Nocny król pragnie tylko jednego - zgładzić wszelkie życie w Westeros i zamienić ludzi w kolejnych, posłusznych nieumarłych. Jego pojawienie się zwiastuje nadejście mroźnej zimy oraz wielkiego niebezpieczeństwa dla całego kontynentu. Stanowi on uosobienie śmierci i zniszczenia.

Cel nocnego króla

Nocny król dąży do jednego, wyraźnie określonego celu - wyeliminowania życia ze świata i zaprowadzenia wiecznej, mrocznej zimy zwanej „długą nocą”. Chce zgładzić ludzi, zwierzęta i rośliny, pozostawiając świat pustym i wymarłym. Aby to osiągnąć, tworzy coraz większą armię nieumarłych, posługując się czarną magią. Nieustannie poszerza swoje szeregi o kolejnych zabitych wojowników.

Jaka jest geneza postaci nocnego króla?

Geneza postaci nocnego króla owiana jest tajemnicą i nie do końca jasna. Według legend pojawił się on już w odległych czasach, kiedy Westeros zamieszkiwali Pierwsi Ludzie. Wtedy to nocny król poprowadził po raz pierwszy armię umarłych przeciw żywym, rozpoczynając konflikt znany jako Długa Noc.

Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia nocnego króla. Jedna z nich głosi, że był on kiedyś zwykłym człowiekiem, który z powodu tajemniczego rytuału w Cieniu stał się nadprzyrodzoną, mroczną istotą. Inni twierdzą, że od zawsze był uosobieniem śmierci i zniszczenia, niemającym nic wspólnego z ludźmi. Jego prawdziwa natura i początki są jednak nieznane.

Wiadomo natomiast, że od samego początku nocny król posiadał moc wskrzeszania zabitych jako lodowatych nieumarłych, całkowicie mu posłusznych. Dzięki temu budował swoją śmiercionośną armię i siał postrach wśród żywych. Stał się ucieleśnieniem mroźnej śmierci, zniszczenia i absolutnego zła.

Pierwsza inwazja nieumarłych

Według legend pierwszą wielką inwazję nieumarłych dowodzoną przez nocnego króla przeprowadzono jeszcze w czasach Pierwszych Ludzi, tysiące lat przed wydarzeniami z Gry o Tron. Ówczesna armia żywych z trudem powstrzymała atak umarłych, ratując Westeros przed zagładą. Był to jednak dopiero początek konfliktu nocnego króla z ludzkością.

Czytaj więcej: Najlepsze hiszpańskie seriale Netflix 2022 ranking

Jaka jest historia nocnego króla?

Historia nocnego króla to przede wszystkim nieustanna walka z ludźmi o zaprowadzenie „długiej nocy”. Już w czasach Pierwszych Ludzi poprowadził on armię umarłych przeciw żywym, rozpoczynając tym samym konflikt znany jako Długa Noc. Po heroicznej walce ludziom udało się wtedy odeprzeć atak nieumarłych.

Kolejna wielka bitwa miała miejsce w czasie Ery Bohaterów, kiedy to nocny król ponownie spróbował podbić Westeros na czele swojej mrocznej armii. Pokonało go jednak przymierze Pierwszych Ludzi i Dzieci Lasu, powstrzymując inwazję. Legenda głosi, że pokonany nocny król wycofał się wówczas za Mur, przysięgając kiedyś powrócić.

Przez tysiące lat nocny król czekał za Murem, powoli gromadząc siły. Jego czas nadszedł, gdy sól i ogień unicestwiły większość jego nieumarłych sług podczas podboju Westeros przez Aegona Zdobywcę. W serialu Gra o Tron nocny król powraca, by raz jeszcze spróbować pokonać ludzkość.

Najważniejsze starcia z ludźmi

Najważniejsze starcia nocnego króla z ludźmi to:

 • Pierwsza inwazja nieumarłych w czasach Pierwszych Ludzi
 • Bitwa podczas Ery Bohaterów, kiedy pokonali go Pierwsi Ludzie i Dzieci Lasu
 • Atak na Czarny Zamek w serialu Gra o Tron
 • Bitwa o Winterfell przeciwko armiom żywych w 8. sezonie Gry o Tron

Jak wygląda nocny król w serialu Gra o Tron?

Gra o Tron nocny król: geneza, historia, opis | Przewodnik

W serialu Gra o Tron nocny król przedstawiony jest jako humanoidalna, blada istota o lodowatobłękitnych oczach i wychudzonej twarzy bez nosa. Ubrany jest zazwyczaj w proste, ciemne szaty z licznymi rozdarciami.

Jego wygląd budzi przerażenie i odrazę - sprawia wrażenie ożywionego trupa. Porusza się bezszelestnie, niczym duch. Mimo że rzadko pokazuje jakiekolwiek emocje, to emanuje od niego aura czystego zła i śmierci.

Nocny król przewodzi armii nieumarłych pieszo lub dosiadając lodowego smoka Viseriona. Jego broń stanowi lodowy miecz, którym z łatwością unicestwia przeciwników, zamieniając ich w woskowe posągi gotowe stać się kolejnymi sługami.

Najważniejsze sceny z udziałem nocnego króla

Najbardziej pamiętne sceny z nocnym królem w Grze o Tron to m.in.:

 • Zamiana niemowlęcia Crastera w nieumarłego
 • Atak na jaskinię Króla Nocy i zabicie Trójokiego Kruka
 • Bitwa o Czarny Zamek i masakra ludzi Nocnej Straży
 • Zdobycie i ujeżdżanie smoka Viseriona
 • Zniszczenie Muru lodowym smokiem

Moc i umiejętności nocnego króla

Nocny król dysponuje przerażającymi mocami, które czynią go niezwykle groźnym przeciwnikiem.

Do jego najważniejszych umiejętności należą:

 • Nekromancja - może wskrzeszać zabitych jako swoje lodowate nieumarłe sługi.
 • Zamrażanie - dotyk nocnego króla zamienia ofiary w lodowe posągi.
 • Kontrolowanie nieumarłych - telepatycznie kontroluje całą armię umarłych.
 • Zimno - jego obecność obniża dramatycznie temperaturę.
 • Niemal niezniszczalność - prawie niemożliwy do zabicia przez żywych.

Dzięki tym mocom nocny król jest prawdziwie przerażającym i śmiercionośnym wrogiem, zdolnym do unicestwienia wszelkiego życia w Westeros.

Słabości

Mimo wielkiej potęgi, nocny król ma też pewne słabości:

 • Obrażenia zadane za pomocą szkła smoczego lub valyriańskiej stali mogą go zabić.
 • Nie może przekroczyć magicznych barier, np. chroniących jaskinię Trójokiego Kruka.
 • Jego moce są ograniczone na południe od Muru.

Nocny król kontra żywi - opis starcia

Konfrontacja pomiędzy nocnym królem i jego armią umarłych a żywymi należy do najbardziej epickich scen w Grze o Tron. Starcie to ma miejsce w trzecim odcinku ósmego sezonu serialu - „Długa Noc”. Przedstawia on finałową bitwę żywych z nieumarłymi o przetrwanie ludzkości.

Bitwa rozgrywa się podczas mroźnej nocy w Winterfell i jej okolicach. Po jednej stronie stają połączone armie Daenerys, Jona Snow, rodu Starków i innych sojuszników. Po drugiej niezliczone zastępy nieumarłych dowodzone przez nocnego króla i jego generałów Białych Wędrowców.

Walka jest niezwykle zacięta i wyrównana, dochodzi do wielu dramatycznych pojedynków. W pewnym momencie nocnemu królowi udaje się przedrzeć aż do Brana Starka, ale w ostatniej chwili powstrzymuje go Arya Stark, zadając mu śmiertelny cios sztyletem z valyriańskiej stali.

Śmierć nocnego króla niszczy całą armię nieumarłych, kończąc tym samym jego wielowiekową inwazję. Ludzkość odnosi kluczowe zwycięstwo, choć okupione ogromnymi stratami po obu stronach.

Najważniejsze wydarzenia bitwy

 • Atak nieumarłych na umocnienia Winterfell
 • Pojawienie się nocnego króla na smoku Viserionie
 • Zacięte walki na dziedzińcu i w kryptach zamku
 • Starcie smoków Drogona z Viserionem w powietrzu
 • Przedarcie się nocnego króla do Brana i interwencja Aryi
 • Śmierć nocnego króla i zniszczenie jego armii

Podsumowanie

Postać nocnego króla odgrywa kluczową rolę w serialu Gra o Tron. Jest on przerażającym wrogiem, który pragnie unicestwić wszelkie życie w Westeros. Dowodzi armią nieumarłych i posiada mroczne moce, pozwalające mu zamieniać zabitych w lodowate sługi.

Nocny król to jedna z najbardziej zagadkowych istot w tym świecie. Jego geneza i natura nie są do końca jasne. Wiadomo, że już w czasach Pierwszych Ludzi poprowadził inwazję umarłych. Przez tysiąclecia toczył nieustanną walkę z ludzkością, usiłując zaprowadzić „długą noc”.

W serialu Gra o Tron nocny król przedstawiony jest jako humanoidalna, blada istota o lodowatych oczach. Jego celem jest unicestwienie wszelkiego życia na kontynencie Westeros. Stacza dramatyczną bitwę z armiami żywych o przetrwanie ludzkości. Zostaje pokonany przez Aryę Stark tuż przed zgładzeniem Brana.

Postać nocnego króla doskonale uosabia grozę nadciągającej „długiej nocy” i zagłady życia. Jego obecność w serialu zapewnia napięcie i buduje poczucie zbliżającego się nieuchronnie zagrożenia dla bohaterów i całego świata.

Najczęstsze pytania

Nocny król to jedna z najbardziej zagadkowych i przerażających postaci w świecie Gry o Tron. Według legend jest on niezwykle potężną, nadprzyrodzoną istotą, która pojawiła się już w czasach Pierwszych Ludzi. Nie wiadomo dokładnie kim był, ani skąd się wziął. Posiada niszczycielskie moce, między innymi zamrażania i wskrzeszania zabitych jako nieumarłych.

Nocny król ma tylko jeden cel - unicestwienie całego życia w Westeros i zaprowadzenie wiecznej, mrocznej zimy zwanej „długą nocą”. Chce zgładzić ludzi, zwierzęta i rośliny, pozostawiając świat jako krainę śmierci zamieszkaną jedynie przez jego armię nieumarłych.

Pochodzenie mrocznych mocy nocnego króla, takich jak nekromancja czy zamrażanie, owiane jest tajemnicą. Niektórzy spekulują, że zyskał je poprzez jakiś rodzaj starożytnej, zakazanej magii. Inni uważają, że jego zdolności mają nadprzyrodzony charakter i są z nim związane od zawsze. Ich źródło nie zostało jednak w pełni wyjaśnione.

Nocny król jest prawie nieśmiertelny, więc bardzo trudno go zabić. Jedyną bronią, która może to uczynić, jest szkło smocze lub stal z Valyrii. Takim właśnie sztyletem zadaje mu śmiertelny cios Arya Stark podczas bitwy o Winterfell w serialu Gra o Tron. Śmierć nocnego króla niszczy całą jego armię nieumarłych.

Według legend nocny król po raz pierwszy poprowadził armię umarłych do ataku na Westeros jeszcze w odległych czasach Pierwszych Ludzi, wywołując konflikt znany jako Długa Noc. Kolejne wielkie starcia z jego siłami miały miejsce w Erze Bohaterów oraz w wydarzeniach serialu Gra o Tron.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Czy warto obejrzeć komediowy serial Grace i Grace na Netflix?
 3. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
 4. Dlaczego Mulder i Scully z "Z Archiwum X" są tym kultowym duetem?
 5. Horror o nawiedzonym domu | Co oglądać i jak się bać
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki

Jestem dziennikarzem filmowym będącym krytykiem filmowym. Specjalizuję się w rzetelnej analizie warstwy fabularnej i wizualnej nowych filmów. Moje oceny są wyważone i dobrze uargumentowane. Liczą się dla mnie przede wszystkim walory artystyczne dzieła.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły