Gra o tron Wichry Zimy | Kiedy premiera kontynuacji kultowej sagi George'a R.R. Martina?

Gra o tron Wichry Zimy | Kiedy premiera kontynuacji kultowej sagi George'a R.R. Martina?
Autor Oskar Walczak
Oskar Walczak26 października 2023 | 8 min

Gra o tron Wichry Zimy to wyczekiwana kontynuacja bestsellerowej sagi Pieśń Lodu i Ognia autorstwa George'a R.R. Martina. Fani z niecierpliwością czekają na finał epickiej opowieści osadzonej w świecie Westeros, choć data premiery szóstego tomu sagi wciąż pozostaje nieznana. Martin zmaga się z trudnościami w dokończeniu pisania Wichrów Zimy, a fani zastanawiają się, kiedy w końcu doczekają się zakończenia losów takich postaci jak Jon Snow, Daenerys Targaryen czy Tyrion Lannister.

Kluczowe wnioski:
 • Data premiery Wichrów Zimy wciąż nie jest znana, a George R.R. Martin spóźnia się z wydaniem książki.
 • Fani martwią się, że autor może nie zdążyć dokończyć sagi przed swoją śmiercią.
 • Oczekuje się, że Wichry Zimy będą obejmować ponad 1500 stron i zamkną główne wątki fabularne.
 • Książka prawdopodobnie skupi się na wojnie z Innymi i ostatecznym starciu o Żelazny Tron.
 • Być może pojawią się w niej wątki, które nie zostały ukazane w serialu Gra o tron.

Oczekiwana data premiery Wichrów Zimy

Wichry Zimy to szósty i zarazem ostatni tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia, do którego należy m.in. Gra o Tron. Fani z utęsknieniem wyczekują premiery książki, która zamknie losy Daenerys Targaryen, Jon Snow, Tyriona Lannistera i wielu innych ulubionych bohaterów. Niestety, George R.R. Martin od lat spóźnia się z ukończeniem pracy nad powieścią, przez co data jej wydania wciąż pozostaje nieznana.

Pierwotnie Martin zakładał, że napisze Wichry Zimy do 2011 roku. Jednak problemy ze złożoną fabułą, mnogością wątków i postaci sprawiły, że praca nad książką mocno się przeciągnęła. Sam autor przyznał, że nie docenił skali trudności i nie spodziewał się aż takich opóźnień. Ostatnie lata przyniosły wiele nieoficjalnych terminów premiery, które okazywały się pustymi obietnicami.

Aktualnie George R.R. Martin twierdzi, że zbliża się do końca pracy nad Wichrami Zimy. Jednak konkretna data wydania wciąż nie jest znana. Fani obawiają się, że jeśli autor nie przyspieszy tempa prac, może nie zdążyć dokończyć książki za życia. Martin ma już ponad 70 lat i nie najlepszy stan zdrowia. Wszyscy mocno trzymają kciuki, by doczekać się w końcu upragnionej kontynuacji losów Westeros.

Kiedy George R.R. Martin wyda kontynuację Gry o Tron?

George R.R. Martin rozpoczął pracę nad Wichrami Zimy już w 2010 roku, tuż po wydaniu Uczty dla Wron. Jego planem było opublikowanie nowej książki najpóźniej rok po premierze serialu Gra o Tron, czyli w 2012 roku. Niestety, początkowy optymizm autora szybko zweryfikowała rzeczywistość. Okazało się, że napisanie zakończenia tak rozbudowanej sagi jak Pieśń Lodu i Ognia wymaga o wiele więcej czasu, niż zakładał.

Gra o tron Wichry Zimy - Martin spędzał przy pisaniu nawet po 12 godzin dziennie, jednak mimo wysiłku prace posuwały się bardzo opornie. W 2014 roku przyznał, że najprawdopodobniej nie zdoła skończyć książki przed szóstym sezonem serialu, co ostatecznie się potwierdziło. Od tego czasu minęło już jednak kolejnych 9 lat i nadal czekamy. Autor regularnie informuje fanów o postępach, lecz żadna konkretna data premiery wciąż nie padła.

Fani z niecierpliwością odliczają każdy dzień do wydania Wichrów Zimy. Niestety, na razie ich nadzieje na szybkie zakończenie sagi płoną niczym ogniska w Czarnym Zamku. Być może kolejne lata przyniosą wyczekiwaną premierę?

Czytaj więcej: Kim Jest Lucyfer - Cała Prawda O Upadłym Aniole [2022]

Wichry Zimy - najważniejsze informacje o książce

Wichry Zimy mają być zwieńczeniem monumentalnego cyklu Pieśń Lodu i Ognia rozpoczętego w 1996 roku książką Gra o Tron. Ostatnia część sagi wprowadzi finałowe rozstrzygnięcia dla losów Daenerys Targaryen, Jon Snow, Tyriona Lannistera oraz setek innych bohaterów.

George R.R. Martin zdradził, że książka skupi się przede wszystkim na nadciągającej Wojnie Pięciu Królów oraz zapowiadanej od początku cyklu Walce z Innymi. To właśnie te dwa monumentalne wydarzenia mają stać się główną osią fabuły i decydującym starciem o przyszłość Westeros.

Spodziewana objętość powieści ma wynieść około 1500 stron, co czyniłoby ją najdłuższą książką całego cyklu. Tak olbrzymia ilość treści tłumaczy, dlaczego praca nad nią przeciąga się już niemal dekadę. Martin musi zamknąć dziesiątki wątków rozrzuconych po całym kontynencie, łącząc je w spójną historię.

Kluczowe dla fabuły będą losy Jon Snow. W serialu został on okrzyknięty królem Północy, lecz w książkach jego historia potoczyła się inaczej. Fani z niecierpliwością chcą poznać dalsze przygody ulubionego bohatera w walce z armią umarłych.

Bohaterowie powracający w Wichrach Zimy

W Wichrach Zimy powróci większość głównych bohaterów znanych z poprzednich tomów cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Z pewnością kluczową rolę odegrają:

 • Daenerys Targaryen - Smocza Królowa sunąca na czele armii z Zatoki Niewolniczej
 • Jon Snow - lord dowodzący Nocną Strażą, prawdopodobny klucz do pokonania Innych
 • Tyrion Lannister - sprytny karzeł, który może odegrać ważną rolę w politycznej rozgrywce

Pojawią się także m.in. Arya Stark, Sansa Stark, Jaime Lannister, a nawet Catelyn Stark jako tajemnicza Lady Kamienne Serce. Każdy z bohaterów ma do odegrania jeszcze istotną rolę w decydujących wydarzeniach.

Kulisy powstawania Wichrów Zimy - problemy Martina

Gra o tron Wichry Zimy | Kiedy premiera kontynuacji kultowej sagi George'a R.R. Martina?

Prace nad Wichrami Zimy od początku przebiegają bardzo mozolnie. Pisanie książki zajmuje George'owi R.R. Martinowi znacznie więcej czasu niż pierwotnie zakładał. Główne problemy to:

 • Nadmierna komplikacja fabuły przez poprzednie tomy
 • Konieczność połączenia wątków rozsianych po całym świecie
 • Starzenie się autora i gorszy stan zdrowia
 • Rozproszenie uwagi przez inne projekty

Martin przyznaje, że motywacja i wiara we własne siły momentami go opuszczały. Stara się jednak systematycznie posuwać do przodu, choć tempo prac wciąż pozostawia wiele do życzenia. Czy doczekamy się wreszcie upragnionego finału sagi za jego życia?

Najważniejsze jest, aby nie tracić nadziei i wierzyć, że Wichry Zimy w końcu ujrzą światło dzienne. George R.R. Martin na pewno zrobi wszystko, by doprowadzić historię do satysfakcjonującego zakończenia.

Przewidywany rozwój wydarzeń w Wichrach Zimy

Choć fabuła Wichrów Zimy owiana jest tajemnicą, fani na podstawie dotychczasowych wydarzeń snują przewidywania co do dalszego rozwoju akcji. Oto najpopularniejsze teorie:

- Jon Snow stanie się kluczową postacią w walce z Innymi dzięki połączeniu smoczej krwi i zimna śmierci.

- Tyrion Lannister odegra istotną rolę polityczną, być może nawet sięgając po Żelazny Tron.

- Bran Stark jako nowy Trzejokie Kruk będzie kluczowy w ostatecznej bitwie z armią Białych Wędrowców.

- Daenerys stanie w obliczu buntu w swoich szeregach, który może kosztować ją utratę władzy.

Oczywiście to tylko spekulacje. Prawdziwy rozwój wypadków poznamy dopiero po premierze Wichrów Zimy. Książka z pewnością zaskoczy i wstrząśnie czytelnikami, zmieniając nasze postrzeganie całej sagi. Cierpliwości!

Podsumowanie

Gra o tron Wichry Zimy to wyczekiwana kontynuacja kultowej sagi George'a R.R. Martina, która od lat trzyma w napięciu miliony czytelników na całym świecie. Niestety, choć minęło już ponad dekadę od wydania poprzedniego tomu, nadal nie znamy daty premiery szóstego tomu cyklu. Sam autor przyznaje, że znacznie nie docenił skali trudności związanych z domknięciem tak rozbudowanej i wielowątkowej historii.

Mimo wysiłków, George R.R. Martin wciąż zmaga się z pracą nad Wichrami Zimy. Nieudane zapowiedzi publikacji z ostatnich lat nie zrażają jednak wiernych fanów, którzy wciąż z niecierpliwością wyczekują możliwości poznania dalszych losów ukochanych bohaterów. Choć na razie dokładna data premiery pozostaje tajemnicą, wierzą oni, że Wichry Zimy ostatecznie trafią do księgarń i zamkną wieloletnią sagę w satysfakcjonujący sposób.

Kiedy zatem doczekamy się wydania Wichrów Zimy? Tego niestety nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć. Pozostaje jednak uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że genialny autor zdoła pokonać twórczy kryzys. Jeśli w końcu się to uda, będzie to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń literackich dekady, na które czekają miliony czytelników na całym świecie.

Niezależnie od przyszłości, cykl Pieśń Lodu i Ognia już na stałe zapisał się w historii fantastyki. Gra o Tron, Starcie Królów i następne tomy na zawsze zmieniły oblicze tego gatunku. Teraz pozostaje trzymać kciuki za szczęśliwe zakończenie tej monumentalnej fantasy epopei z Westeros.

5 Podobnych Artykułów

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Rick i Morty: Który z sezonów tego szalonego serialu jest najlepszy?
 3. Gra o Tron, sezon 5: Oto co wydarzyło się w pierwszym odcinku!
 4. Co naprawdę oznacza tytuł popularnego serialu "Breaking Bad"?
 5. Kim prywatnie jest Michał Żurawski? Oto żona, dzieci oraz pasje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Oskar Walczak
Oskar Walczak

Jestem dziennikarzem filmowym, pasjonatem kina akcji i fantastycznonaukowego. Recenzuję nowości z tych gatunków, doceniając przede wszystkim dobrą rozrywkę i zajmującą fabułę. Piszę z zaangażowaniem, lekko i z humorem. Lubię blockbustery.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły