Gra o tron w Chorwacji | Dubrownik, Split i inne miejsca z serialu

Gra o tron w Chorwacji | Dubrownik, Split i inne miejsca z serialu
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki26.10.2023 | 7 min.

Gra o tron Chorwacja to doskonały powód, aby odwiedzić ten piękny kraj. Wiele scen z kultowego serialu HBO było kręconych właśnie tutaj. Chorwackie miasta i zabytki można rozpoznać w takich lokacjach jak Królewska Przystań czy Qarth. Fani Gry o Tron koniecznie muszą zobaczyć miejsca takie jak Dubrownik ze słynnymi murami miejskimi oraz historyczny Split. Podczas wycieczki śladami serialu, poczują się jak prawdziwi mieszkańcy Siedmiu Królestw.

Kluczowe wnioski:
 • Dubrownik był planem filmowym Królewskej Przystani.
 • W Splecie kręcono sceny z Qarth i pałacu w Dorne.
 • Fani serialu koniecznie muszą zobaczyć mury w Dubrowniku.
 • Wycieczka po chorwackich plenerach z Gry o Tron to świetna przygoda.
 • Odwiedzając lokacje z serialu, przeniesiesz się do świata Siedmiu Królestw.

Gra o tron Chorwacja - Dubrownik jako Królewska Przystań

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych lokacji z serialu Gra o tron w Chorwacji jest zdecydowanie Dubrownik. To właśnie tutaj kręcono większość scen dziejących się w Królewskiej Przystani, jednym z kluczowych miejsc akcji w serialu. Wysokie mury obronne otaczające Stare Miasto idealnie oddawały charakter stolicy Siedmiu Królestw, dlatego to właśnie Dubrownik posłużył filmowcom za plan zdjęciowy.

Spacerując wąskimi uliczkami starówki, bez problemu rozpoznamy takie miejsca jak pałac rodziny Targaryenów, rezydencja Petyra Baelisha czy taras, z którego Cersei Lannister spoglądała na flotę Stannisa Baratheona. Mnóstwo scen dialogowych również kręcono na dubrownickim Starym Mieście. Dzięki temu, zwiedzając Dubrownik, możemy poczuć się jak prawdziwi mieszkańcy Królewskiej Przystani.

Warto wybrać się na spacer po murach miejskich, z których rozciągają się malownicze widoki. To właśnie tędy przechadzała się Cersei, spiskując i knując intrygi. Dubrownik zapiera dech w piersiach niczym Królewska Przystań oglądana z lotu ptaka. Koniecznie trzeba również zejść na słynne kamienne schody prowadzące do portu. To właśnie tędy król Robert Baratheon wkroczył do miasta po raz pierwszy.

Fani Gry o tron nie mogą przegapić Dubrownika podczas pobytu w Chorwacji. To najważniejsza lokacja z serialu w tym kraju, pozwalająca poczuć wyjątkową atmosferę Królewskiej Przystani.

Najsłynniejsze miejsca z Dubrownika rodem z Gry o tron

Oto kilka najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Dubrowniku, w których kręcono sceny z serialu Gra o tron:

 • Fort Lovrjenac - brama do Czerwonej Twierdzy
 • Klasztor Franciszkanów - sceny z pałacu w Królewskiej Przystani
 • Plac przy dzwonnicach - egzekucja Nedda Starka
 • Kamienne schody - wejście króla Roberta do miasta
 • Mury miejskie - spacer Cersei po Królewskiej Przystani

Wszystkie te lokalizacje są doskonale rozpoznawalne dla fanów i pozwalają przenieść się wprost do świata Gry o Tron podczas zwiedzania Dubrownika.

Split - drugie ważne miejsce z Gry o Tron w Chorwacji

Dubrownik to oczywiście najsłynniejsza lokalizacja z Gry o Tron, jednak warto pamiętać, że serial był kręcony również w innych chorwackich miastach. Jednym z nich jest Split, w którym zrealizowano sceny rozgrywające się w Essos, a konkretnie w Qarth.

To właśnie tutaj Daenerys Targaryen przybywa ze swoimi smokami, aby prosić o pomoc miasto obfitujące w bogactwa. Architektura Splitu idealnie nadawała się do oddania kolorytu jednego z Dziewięciu Wolnych Miast Essos. Z kolei pobliski pałac Dioklecjana posłużył jako plener zastępczy dla pałacu w Dorne.

Spacerując po Splitcie, warto zwrócić uwagę na bramy miejskie przypominające wejście do Qarth. Fani serialu docenią również wizytę na dziedzińcu pałacu Dioklecjana, który swoim wyglądem przywołuje klimat południowych królestw z Gry o Tron. Split to świetne uzupełnienie zwiedzania Dubrownika, pozwalające zobaczyć więcej serialowych lokacji.

Czytaj więcej: Star Trek Kolejność Oglądania Filmów i Seriali w Porządku Chronologicznym

Inne chorwackie lokalizacje z serialu Gra o tron

Oprócz Dubrownika i Splitu, ekipa serialu Gra o tron kręciła sceny także w innych malowniczych zakątkach Chorwacji. Fanów kultowej produkcji na pewno zainteresują takie miejsca, jak:

- Park Narodowy Krka - plener dla Dorzecza, gdzie Arya Stark spotkała wilka Nymerię

- Sibenik - średniowieczne miasto, w którym nagrywano sceny z Braavos

- Twierdza Klis - ruin zamku strzegącego przełęczy użyto jako pleneru dla Meereen

- Jezioro Bok - las Równiny, w którym Daenerys spotkała Dothraków

Choć te lokalizacje pojawiają się w serialu epizodycznie, to warto je odwiedzić, aby zobaczyć jak najwięcej chorwackich plenerów z Gry o tron. Krajobraz Chorwacji idealnie pasował do przedstawienia Westeros i Essos na ekranie.

Poznaj kultowe miejsca z Gry o Tron podczas wycieczki

Gra o tron w Chorwacji | Dubrownik, Split i inne miejsca z serialu

Najlepszym sposobem na zwiedzenie najważniejszych lokalizacji z serialu Gra o tron w Chorwacji jest oczywiście zorganizowana wycieczka śladami produkcji HBO. Dzięki temu można poznać kultowe miejsca z ekranowej Gry o Tron w towarzystwie przewodnika i uniknąć męczącego planowania podróży.

Wycieczki po lokacjach z serialu dostępne są zarówno w Dubrowniku, jak i w Splicie. Przewodnicy opowiadają ciekawostki na temat zdjęć w danych plenerach, pokazują miejsca kręcenia kultowych scen oraz zdradzają smaczki z planu zdjęciowego Gry o Tron.

Podczas takiej wycieczki można poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec Siedmiu Królestw, przemierzając uliczki Królewskiej Przystani czy oglądając egzotyczne piękno Qarth. To doskonały sposób na poznanie serialowych lokacji dla każdego fana Gry o Tron.

Odwiedź Dubrownik i przenieś się do świata Gry o Tron

Reasumując, Dubrownik to absolutny hit wśród fanów Gry o Tron odwiedzających Chorwację. Spacer po murach miejskich, kamienne schody czy wąskie uliczki to prawdziwa podróż do serialowej Królewskiej Przystani. Żadne inne miasto nie oddaje klimatu stolicy Siedmiu Królestw tak dobrze, jak chorwacki Dubrownik.

Stojąc na tarasie widokowym i spoglądając na czerwone dachy miasta, można poczuć się jak prawdziwa Cersei Lannister. Z kolei przechadzka śladem bohaterów serialu to świetna przygoda dla każdego fana. Dubrownik urzeka i pozwala przenieść się do świata Gry o Tron na długie godziny.

Jeśli planujesz wycieczkę do Chorwacji, koniecznie znajdź czas na zwiedzenie Dubrownika. To jedyne takie miejsce, które tak wiernie oddaje klimat serialowej Królewskiej Przystani i pozwala poczuć się jak uczestnik wydarzeń z Gry o Tron.

Chorwacja - kraina smoków z serialu Gra o tron

Podsumowując, Chorwacja to prawdziwa mekka dla fanów Gry o Tron, którzy chcą zobaczyć na własne oczy serialowe lokacje. Niesamowite piękno Dubrownika, Splitu czy Parku Narodowego Krka sprawia, że można poczuć się jak bohaterowie kultowej produkcji HBO. Te malownicze miejsca można poznać wybierając się na wycieczkę śladami ekranowej sagi.

Przemierzając chorwackie miasteczka i zabytki, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć i poczuć fantastyczny świat stworzony przez George'a R.R. Martina. Chorwacja to idealne miejsce, aby na nowo przeżyć przygody z serialu Gra o Tron. Nic dziwnego, że tak chętnie wybierali ją twórcy tej niezwykłej produkcji.

Podsumowanie

Chorwacja to prawdziwy raj dla fanów Gra o tron, ponieważ to właśnie tutaj kręcono wiele kultowych scen z serialu. Najważniejszą lokalizacją jest oczywiście Dubrownik, który doskonale wcielił się w rolę Królewskiej Przystani. Spacerując po murach miejskich i stromych uliczkach, można poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec stolicy Siedmiu Królestw. Dubrownik to obowiązkowy punkt podróży po chorwackich plenerach z Gry o tron.

Ale Dubrownik to nie jedyne fantastyczne miejsce z serialu w Chorwacji. Również Split posłużył za tło wydarzeń dziejących się w Essos, konkretnie w mieście Qarth. Architektura Splitu idealnie oddawała koloryt jednego z Dziewięciu Wolnych Miast. Fani serialu docenią spacer po starym mieście i zobaczą, jak świetnie oddawało ono klimat Qarth.

Oprócz Dubrownika i Splitu, ekipa filmowa Gra o tron kręciła także w Parku Narodowym Krka, Szybeniku czy Twierdzy Klis. Choć te lokacje pojawiają się w serialu epizodycznie, to warto je odwiedzić, aby zobaczyć jak najwięcej chorwackich plenerów. Krajobraz Chorwacji idealnie nadawał się na Westeros i Essos.

Podsumowując, Chorwacja to obowiązkowe miejsce na trasie każdego fana kultowego serialu HBO. Pozwala poczuć klimat świata przedstawionego w Grze o tron i na nowo przeżyć przygody ulubionych bohaterów. Wycieczka śladami produkcji to niezapomniane przeżycie. Gorąco polecam!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ranking Najlepszych Seriali HBO 2022 | Top 10
 2. Horror o nawiedzonym domu | Co oglądać i jak się bać
 3. Pamiętniki wampirów sezon 5 odcinek 17 | Niespodziewany zwrot akcji w serialu dla młodzieży
 4. Zdrady Serial - Porady Jak Przeżyć Zdradę Partnera i Zbudować Zaufanie
 5. Księżna Diana wywiad BBC - śledztwo po latach | Diana wyjawia prawdę
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gracjan Zawadzki
Gracjan Zawadzki

Jestem dziennikarzem filmowym będącym krytykiem filmowym. Specjalizuję się w rzetelnej analizie warstwy fabularnej i wizualnej nowych filmów. Moje oceny są wyważone i dobrze uargumentowane. Liczą się dla mnie przede wszystkim walory artystyczne dzieła.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły